ARM szykuje godnego przeciwnika dla Atomów

ARM szykuje godnego przeciwnika dla Atomów

ARM szykuje godnego przeciwnika dla Atomów
Źródło zdjęć: © IDG.pl
16.09.2009 20:00, aktualizacja: 17.09.2009 10:55

Brytyjska firma ARM zamierza ostro powalczyć z Intelem na rynku netbooków. Pomóc ma jej w tym bardzo wydajny i jednocześnie energooszczędny 2-gigahercowy procesor Cortex A9 MPCore.

2-gigahercowy Cortex A9 - konkurent Atoma

Wykonany w 40-nanometrowym procesie produkcyjnym procesor ma odzwierciedlać nową strategię firmy, która do tej pory koncentrowała się na budowie cechujących się niskim poborem mocy układów obsługujących urządzenia przenośne takie jak telefony komórkowe.

Dwurdzeniowa konstrukcja ma stawić czoła dominującym na rynku netbooków Atomom Intela. Wedle zapewnień producenta będzie ona oferowała nawet 5-krotnie wyższą wydajność przy porównywalnym poziomie poboru mocy. Wysoką "energooszczędność" układu udało się osiągnąć dzięki jego niewielkim wymiarom - jest on trzykrotnie mniejszy od swojego konkurenta.

Przedstawiciele firmy ARM zwracają również uwagę na jeszcze jedną zaletę swojego produktu. Ma on być bowiem łatwiejszy do wykorzystania przez producentów netbooków, gdyż w przeciwieństwie do Atoma, nie będzie wpływał na specyfikację ich konstrukcji.

"_ Intel wprowadza pewne ograniczenia co do wielkości wyświetlacza i ilości portów USB oraz nakłada na producentów netbooków inne sztuczne limity - my nie będziemy tak postępować _" - zapewniają przedstawiciele ARM.

Co z Windows?

Główną wadą procesorów wykonanych w architekturze ARM jest brak kompatybilności z wykorzystywanymi w komputerach przenośnych systemami Windows. Firma ARM przyznała, że jest to problem.

Niemniej jednak, producenci zamierzający budować netbooki w oparciu o układy ARM mogą sięgnąć po inne systemy takie jak Google Android, Windows CE, czy nawet Windows Mobile (wsparcie dla ARM zaoferuje również nadchodzący system Google Chrome OS).

Inne zastosowania oraz dostępność

Nowe procesory z pewnością nie znajdą zastosowania jedynie na rynku netbooków. Pojawią się prawdopodobnie również w telewizorach oraz urządzeniach typu set-top box. Firma ARM ma ponadto nadzieję, że będą także wykorzystywane w serwerach.

Pierwsze układy Cortex A9 powinny trafić na rynek na początku przyszłego roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)