Aresztowano kolejnych oszustów z aukcji internetowych

Aresztowano kolejnych oszustów z aukcji internetowych

Aresztowano kolejnych oszustów z aukcji internetowych
07.10.2009 14:42, aktualizacja: 07.10.2009 14:55

Policjanci wydziału dw. z przestępczością gospodarczą Komendy Stołecznej Policji w kawiarence internetowej w centrum Warszawy zatrzymali oszusta internetowego. 22-letni mężczyzna oferował na aukcjach internetowych płyty, książki i telefony, których tak naprawdę nie posiadał. Działając w taki sposób, mógł oszukać nawet kilkaset osób w całym kraju na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą kilka miesięcy temu uzyskali informację o oszuście internetowym i ustalili wówczas, że 22-letni mężczyzna na internetowych aukcjach sprzedaje płyty, książki i telefony komórkowe. Zatrzymanie mężczyzny było utrudnione, gdyż oszust nie logował się z jednego komputera, tylko korzystał o różnych porach dnia i nocy z kafejek internetowych.

Policjanci ustalili, że oszustem jest Ariel M. Mężczyzna wystawiał na aukcjach internetowych różne przedmioty już od 200. roku. Wówczas, z większości z nich wywiązywał się, zbierając sobie w ten sposób pozytywne komentarze. Policjanci jak do tej pory ustalili 200 osób, które zostały oszukane przez mężczyznę na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ariel M. korzystał z rachunków bankowych założonych na inne osoby. Nie posiadał stałego miejsca zamieszkania, korzystał z wynajmowanych mieszkań.

Obraz
© (fot. Policja.pl)

Internetowy oszust wpadł na gorącym uczynku w kafejce internetowej przy Placu Konstytucji w Warszawie. Obecnie policjanci pracują nad ustaleniem wszystkich pokrzywdzonych przez 22-latka osób. Za popełnione przestępstwo może mu grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Szczęścia nie mieli także oszuści z Mazowsza. Mazowieccy policjanci współpracując z Prokuraturą Rejonową Radom Wschód, rozbili grupę oszustów internetowych. Grupa ta przejmowała konta innych użytkowników portali aukcyjnych, a następnie oferowali na m.in. monety. Przejmowali oni także trwające aukcje. Po otrzymaniu pieniędzy za zamówiony towar nie wywiązywali się z zawartych umów. Za oszustwo zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia. Grupa składała się z młodych osób w wieku 19-2. lat.

Jak ustalili policjanci, grupa ta działając przez ostatnie dziewięć miesięcy przejęła 1. kont. W ten sposób zatrzymani oszukali kilkanaście osób z terenu całej Polski, wyłudzając ponad 50 tys. zł. Funkcjonariusze policji zatrzymali do wyjaśnienia trzy osoby, w tym organizatora tego procederu, którego sąd aresztował na trzy miesiące.

W tej chwili trwają ustalenia, w ilu przypadkach doszło do wyłudzenia pieniędzy za nieistniejący towar. Policjanci nie wykluczają, że oszukanych osób może być więcej. Zatrzymanym za przestępstwo oszustwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

(źródło: KSP i KWP w Radomiu)

Źródło artykułu:Policja
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)