Archeolodzy znaleźli starożytne grobowce dzięki Google Earth

Archeolodzy znaleźli starożytne grobowce dzięki Google Earth

Archeolodzy znaleźli starożytne grobowce dzięki Google Earth
Źródło zdjęć: © Gizmodo
04.02.2011 14:46, aktualizacja: 04.02.2011 14:57

Archeolog David Kennedy z Uniwersytetu Zachodniej Australii ustalił położenie 1977 potencjalnych miejsc, w których należałoby przeprowadzić prace wykopaliskowe. 1082 ciekawe miejsca to kamienne grobowce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby badania nie dotyczyły terytorium Arabii Saudyjskiej, ale były prowadzone w australijskim Perth - przed ekranem komputera.

Nie było to proste! Kennedy skrupulatnie przejrzał na Google Earth obszar 130. kilometrów kwadratowych. Internetowe zdjęcia satelitarne to wielka pomoc dla naukowców, ponieważ zdjęcia lotnicze obszaru Arabii Saudyjskiej są bardzo trudne do zdobycia.

Kennedy porównał budowę miejsc pochówku z podobnymi obiektami, które badał w Jordanii. Na tej podstawie szacuje, że wiele z nich może liczyć około 9 tysięcy lat. Naukowiec podkreśla jednak, że bez badań terenowych nie sposób stwierdzić, czy to beduiński grobowiec sprzed 15. lat, czy sprzed 10 tysiącleci.

Znajomy archeologa odwiedził osobiście dwa miejsca wskazane przez Kennedy'ego. Potwierdził, że mamy do czynienia ze stanowiskami archeologicznymi, nie z naturalnymi usypiskami lub cieniami, które na zdjęciu sprawiają wrażenie, że teren jest wypukły.

Dzięki Google Earth archeologia kanapowa kwitnie. Zdjęcia są dostępne dla każdego, więc dlaczego by nie spróbować?

wydanie internetowe www.gizmodo.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)