Archeolodzy zbadali dwie zaginione wśród zbiorów mumie. Nie należały do ludzi

Archeolodzy zbadali dwie zaginione wśród zbiorów mumie. Nie należały do ludzi

Archeolodzy zbadali dwie zaginione wśród zbiorów mumie. Nie należały do ludzi
Źródło zdjęć: © Pixabay
Arkadiusz Stando
01.08.2020 09:38, aktualizacja: 01.08.2020 10:36

Archeolodzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Hajfie przyjrzeli się bliżej dwóm niewielkim mumiom, które leżały wśród zbiorów od około 50 lat. Początkowo sądzono, że kryją się w nich szczątki ludzkich serc. Nie mieli racji.

Około 50 lat temu w sarkofagach przeniesionych do muzeum w Hajfie znaleziono dwie niewielkie mumie. Dotychczas nie było wiadomo zbyt wiele na ich temat. Nie były również przechowywane w odpowiednich warunkach. Do niedawna wiadomo było jedynie, że mają ponad 2000 lat.

Niedawno obie mumie poddano w końcu badaniu przy pomocy tomografii komputerowej. Zajęła się tym dr. Marcia Javitt, pracująca w szpitalu Rambam w Hajfie. Jest także profesorem radiologii na George Washington University. 29 czerwca obie mumie zostały poddane badaniu.

Okazało się, że jedna z nich kryje we wnętrzu mieszankę zboża, kukurydzy i błota. We wnętrzu drugiej ukryto natomiast szczątki ptaka, najprawdopodobniej sokoła. Po krótkiej analizie zdjęć tomograficznych okazało się, że zwierzę nie posiadało kilku narządów oraz lewej nogi. Początkowo sądzono, że w mumiach ukryto ludzkie serca, ale archeolodzy, którzy natrafili na nie wśród zbiorów stwierdzili, że ta hipoteza nie ma sensu.

Obraz
© Rambam Health Care Campus

Obie mumie bardzo różnią się od siebie. Jedna z nich kształtem przypomina ludzką postać i ma około 45 centymetrów wysokości. Archeolodzy zwracają uwagę, że przedstawia najprawdopodobniej Ozyrysa, egipskiego boga zaświatów. To ona zawierała przemieszane błoto i ziarna.

Druga mumia ma około 25 centymetrów wysokości i kształtem przypomina ptaka. Najprawdopodobniej również nawiązuje do egipskiej mitologii i reprezentuje boga Horusa. Był on często czczony pod postacią sokoła, ale przedstawiano go także jako człowieka z głową tego ptaka. Horus był bogiem nieba i opiekunem faraonów.

Źródło: LiveScience

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)