Apple wart 2 biliony dolarów. To pierwsza taka firma w historii

Apple wart 2 biliony dolarów. To pierwsza taka firma w historii

Apple to najwyżej wyceniana firma świata Dostawca: PAP/EPA.
Apple to najwyżej wyceniana firma świata Dostawca: PAP/EPA.
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA/JEROME FAVRE, JEROME FAVRE
19.08.2020 18:25

Apple przebił magiczną granicę wyceny na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Żadna firma nie była do tej pory tyle warta. Apple osiągnął to w dwa lata. Poprzednio też jako pierwszy przebił granicę wyceny – 1 biliona dol.

Wydaje się, że najróżniejsze zawirowania wokół Apple nie wpływają na nastroje inwestorów. Firma obecnie toczy spór m.in. z Epic Games, którego popularną grę "Fortnite" wyrzucił ze swego App Store. Obie spółki spotkają się w sądzie.

Zresztą branża gamingowa nie ma ostatnio łatwo z Apple. Firma postanowiła bowiem nie dopuszczać do swego sklepu (a więc w ogóle pozbawiając swoich użytkowników tej możliwości) usług grania w chmurze – chodzi o xCloud i Google Stadia. Pozwalają one użytkownikom smartfonów cieszyć się grami konsolowymi i komputerowymi bez konieczności kupowania drogiego sprzętu.

Inwestorom najwyraźniej niezbyt także przeszkadza niedawne przesłuchanie szefów Apple, Facebooka, Google i Amazona przez amerykański kongres. Prezes Apple Tim Cook musiał tłumaczyć się z niejasnych zasad procesu przeglądu i akceptacji aplikacji do App Store.

Choć wszystkie te wydarzenia miały miejsce w ostatnich trzech tygodniach, kurs akcji Apple stale rośnie. Granica 2 bilionów dolarów zbliżała się nieuchronnie, a Apple tym samym pobił własny rekord. W sierpniu 2018 roku był pierwszą firmą wartą 1 bln dol.

Nowy rekord datowany jest na 19 sierpnia 2020 roku. Cena jednej akcji wyniosła 467 dol. 77 centów. Po południu jednak wycena znów spadła poniżej 2 bln. O godz. 18 polskiego czasu wynosiła 1,995 bln dol. To jednak naturalny, lekki spadek. Dwa lata temu po przekroczeniu bariery 1 mld akcje także spadły, ale tylko po to, by potem zacząć piąć się w górę i znaleźć tam, gdzie obecnie.

Spośród pozostałych gigantów technologicznych, do takiej wyceny najbliżej jest Amazonowi (1,65 bln), Microsoftowi (1,6 bln) i Alphabetowi (spółka-matka Google’a, 1,06 bln).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)