Apple przegrywa proces patentowy
Serwis finansowy Bloomberg informuje, że koncern Apple przegrał proces patentowy wytoczony mu przez firmę Mirror Worlds Technologies.
Serwis finansowy Bloomberg informuje, że koncern Apple przegrał proces patentowy wytoczony mu przez firmę Mirror Worlds Technologies.
Ta ostatnia uznała, że trzy wchodzące w skład Mac OS-a X komponenty – interfejs Cover Flow, aplikacja do odzyskiwania plików/backupu Time Machine i mechanizm wyszukiwania Spotlight – naruszają trzy opatentowane technologie, zastrzeżone przez założyciela Mirror Worlds Davida Gelerntera.
Firma Mirror Worlds wniosła pozew jeszcze w 200. roku. Sąd uznał Apple'a za winnego naruszenia patentów i nakazał wypłacenie powodowi odszkodowania w wysokości 625,5 miliona dolarów (208,5 miliona dolarów za każde bezprawne użycie technologii). Firma z Cupertino natychmiast złożyła wniosek o zawieszenie egzekucji wyroku, ponieważ w przypadku dwóch patentów pozostało kilka nierozstrzygniętych wątpliwości. Przedstawiciele Apple'a mieli nadzieję, że uda się zapłacić tylko za jedno, a nie za trzy naruszenia patentowe; pozwoliłoby to znacznie ograniczyć wpływ procesu na bilans księgowy.
David Gelernter wykłada informatykę na uniwersytecie Yale i zajmuje się interfejsami człowiek–maszyna (HMI)
. W otrzymanym przezeń patencie numer 6,725,427 z 200. roku znajduje się m.in. opis systemu operacyjnego, który zrywa z najbardziej rozpowszechnioną obecnie wizją wirtualnego pulpitu (bądź biurka) i zamiast porządkować dokumenty w drzewach katalogów korzysta z osi czasu. Przedstawione w dokumencie metody automatycznej indeksacji i archiwizowania plików (a także sposób prezentowania zbiorów po odnalezieniu) rzeczywiście bardzo przypominają to, co znają użytkownicy Mac OS-a X.
Z drugiej strony w systemie Apple'a takie mechanizmy były stosowane jeszcze przed złożeniem wniosku o przyznanie patentu. Aby przyspieszyć wyszukiwanie plików już wcześniej tworzono indeks wyszukiwania (zawierał on jednak tylko nazwy plików). Wyświetlanie dokumentów na osi czasu także było znane: np. sortowano zbiory w zależności od daty utworzenia lub modyfikacji.
I właśnie powiały korzystne wiatry dla Apple'a. Amerykański urząd patentowy (USPTO)
przyznał koncernowi nowe patenty i prawa ochronne do wzornictwa – w tym między innymi dla interfejsu Cover Flow oraz narzędzia Time Machine. Ochrona wzornictwa dotyczy sposobu wyświetlania utworów muzycznych – są one przedstawiane jako dający się kartkować zestaw obrazków, czyli tak jak wyglądają na iPodzie. W dokumencie patentowym dotyczącym Time Machine oprócz obrazków znalazł się opis systemu do automatycznej archiwizacji danych wraz z graficznym interfejsem ułatwiającym odnajdowanie informacji.
Jak to zwykle bywa, wnioski patentowe zostały złożone już jakiś czas temu, ale USPTO dopiero teraz przyznał prawa ochronne. Można się spodziewać, że Apple podeprze się nimi w sporze z Mirror Worlds Technologies.
wydanie internetowe www.heise-online.pl