Apple pokazuje iOS-a 5

Apple pokazuje iOS‑a 5

Apple pokazuje iOS-a 5
07.06.2011 11:42, aktualizacja: 07.06.2011 12:36

Na dzisiejszej konferencji WWDC, Apple zaprezentowało także nową wersje drugiego ze swoich systemów operacyjnych - iOS.

Nową, piątą już odsłonę mobilnego systemu iOS dla iPhone'a, iPoda touch oraz iPada zaprezentował na scenie WWDC 201. Scott Forstall. Nowa wersja zawiera ponad 200 nowych funkcji, z których zdołamy na razie wymienić zaledwie kilka.

Pierwszą z nich jest Centrum Powiadomień (Notification Center), które zarządza wszystkimi powiadomieniami w jednym miejscu. Apple umożliwia bardzo łatwy dostęp do wiadomości tekstowych, nieodebranych połączeń, alarmów kalendarza czy aplikacji z każdego miejsca w systemie. Powiadomienia pokażą się w górnym pasku stanu, bez przerywania aktualnie wykonywanych przez użytkownika czynności. Za pomocą jednego machnięcia palcem, użytkownik będzie mógł sprawdzić wszystkie powiadomienia, które ukażą się także na zablokowanym ekranie - wtedy także za jednym machnięciem palca przejdziemy do Centrum Powiadomień.

Obraz
© (fot. Apple)

Kolejną nową funkcją jest Newsstand - to cyfrowa biblioteka z okładkami wszystkich magazynów i gazet, subskrybowanych przez użytkownika. Nowy dział w App Storze zawierać będzie wyłącznie prenumerowaną prasę, dzięki czemu użytkownik szybko znajdzie interesujące go magazyny i gazety z całego świata.

Nie nowa, ale nieco odmieniona będzie przeglądarka Safari. W nowym iOS-ie, aplikacja będzie zawierać nową funkcję Safari Reader, która sprząta z witryny wszystkie "śmieci" i ustawia odpowiednią czcionkę, by można było cieszyć się wyłącznie czytaniem interesującego nas tekstu. Reading List pozwoli natomiast zapisać ulubione artykuły i powrócić do nich później, albo nawet przesłać je na inne urządzenia z iOS-em. iPad zyska dodatkowo funkcję Tabbed Browsing, dzięki której zarządzanie kartami będzie przyjemniejsze. iOS 5 będzie głęboko zintegrowany z Twitterem. Po jednokrotnym zalogowaniu się, tweetować będzie można bezpośrednio z każdej aplikacji, oferującej integrację z tym serwisem społecznościowym, wliczając w to zdjęcia, aparat, przeglądarkę, YouTube'a czy mapy, za pomocą jednego dotyku. Apple udostępni także API dla funkcji jednokrotnego logowania się do Twittera, by programiści mogli ją wykorzystać w swoich aplikacjach.

Obraz
© (fot. Apple)

iMessage to nowa funkcja, zwłaszcza dla iPadów i iPodów touch. To nic innego, jak możliwość wysyłania wiadomości tekstowych, zdjęć, filmików czy kontaktów z jednego urządzenia z iOS-em 5. na inne. Funkcja będzie działać zarówno poprzez łączność 3G, jak i WiFi na iPhone'ie, iPodzie touch i iPadzie.

Następną nową funkcją jest możliwość uzyskania dostępu do kamery nawet przy zablokowanym ekranie, a zdjęcie możemy wykonać za pomocą sprzętowych przycisków do kontroli głośności. Tu bez wątpienia Apple inspirowało się Windows Phone 7. Aplikacja Zdjęć pozwoli natomiast na przycinanie, obracanie i uwydatnianie zdjęć, a także na usunięcie efektu czerwonych oczu. Bezpośrednio w urządzeniu będzie można także organizować zdjęcia w albumy.

Obraz
© (fot. Apple)

iOS 5 to także znaczne ułatwienie aktywacji i konfiguracji nowego urządzenia, bez potrzeby podłączenia go do komputera. Wszystkie aktualizacje będą dostarczane bezprzewodowo, a zainstalować je będzie można za pomocą jednego dotknięcia ekranu.

Jeszcze jedną funkcją wartą odnotowania jest AirPlay Mirroring dla iPada 2. Dzięki niej będzie można bezprzewodowo przesłać obraz wyświetlany na tablecie do podłączonego do Apple TV telewizora HDTV.

Dostępność: iOS 5 w wersji beta jest aktualnie dostępny dla programistów. W ręce użytkowników końcowych, nowa platforma trafi na jesieni. Oczywiście za darmo. Nowy iOS będzie kompatybilny z: iPhone'em 4 i 3GS, obydwoma iPadami oraz iPodem touch 3 i 4g. Niektóre funkcje mogą być jednak niedostępne na starszych modelach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)