Apple: Nokia powinna zniknąć z USA

Apple: Nokia powinna zniknąć z USA

18.01.2010 13:30, aktual.: 18.01.2010 14:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Batalia sądowa pomiędzy Apple i Nokia osiągnęła moment krytyczny. Spółka z Cupertino złożyła przed Amerykańską Komisją ds. Handlu Międzynarodowego wniosek o wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży produktów marki Nokia w Stanach Zjednoczonych.

Sądową batalię przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości rozpoczęła Nokia, która w październiku ubiegłego roku zarzuciła Apple naruszenie 1. patentów związanych m.in. z obsługą sieci GS, UMTS oraz technologią kodowania transmisji głosu.
Według przedstawicieli Nokii rozwiązania te są wykorzystywane niemal przez wszystkich wiodących producentów telefonów komórkowych. Fiński koncern licencjonuje technologie ok. 4. firmom. Firma domaga się od Apple zapłacenia należności za każdy sprzedany od 2007 roku model smartfona iPhone

Obraz
© (fot. Nokia)

Na reakcję Apple nie trzeba było długo czekać. Firma 1. grudnia odpowiedziała na zarzuty składając własny pozew o bezprawne wykorzystywanie przez Nokię technologii chronionych 13 patentami należącymi do Apple. Niestety nie ujawniono o jakie konkretnie rozwiązania technologiczne chodzi. Według pojawiających się doniesień pozew dotyczy wprowadzonych przez Apple usprawnień w obsłudze sieci GSM, LTE lub CDMA.
Dokładnie 3. grudnia Nokia odpowiedziała kolejnym pozwem, w którym zarzuciła firmie Apple naruszenie siedmiu patentów związanych m.in. z interfejsem użytkownika, zarządzaniem energią oraz obsługą wbudowanej anteny i aparatu fotograficznego. W treści pozwu złożonego przed Amerykańską Komisją ds. Handlu Międzynarodowego czytamy, że według przedstawicieli fińskiej firmy chronione prawnie rozwiązania są podstawą istotnych cech i funkcji większości produktów Apple.
Nie minął miesiąc, a Apple postanowiło zareagować w ostrzejszy sposób. Firma właśnie złożyła przed Amerykańską Komisją ds. Handlu Międzynarodowego wniosek o wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży produktów marki Nokia w Stanach Zjednoczonych. Niestety władze spółki z Cupertino odmówiły komentarza w sprawie swojego wniosku.

Nokia natychmiast odpowiedziała deklaracją, że na pewno z uwagą przeanalizuje dokument i odpowie na niego z należytą stanowczością. "To nie zmienia faktu, że Apple od wprowadzenia urządzenia iPhone w 200. roku cały czas bezprawnie korzysta z rozwiązań naszej firmy" - powiedział w wywiadzie dla Bloomberg rzecznik firmy Nokia, Mark Durrant.
W listopadzie ubiegłego roku firma Strategy Analytics opublikowała raport, w którym podała, że Apple uzyskało lepsze wyniki kwartalne w branży mobilnej niż Nokia. Firma miała uzyskać przychód łącznie ponad 1,6 mld dolarów na iPhonie. Nokia tymczasem zanotowała przychód w wysokości 1,1 mld dolarów na rynku telefonów komórkowych.

Rick Simonson, dyrektor działu telefonów komórkowych w Nokii, powiedział wówczas, że choć firma od 1. miesięcy systematycznie traciła rynek, to teraz wreszcie powstrzymała ten trend i w 2010 zamierza ponownie ruszyć do walki o klienta. Głównymi założeniami Nokii jest premiera platformy Maemo oraz dopracowanie platformy Symbian.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (214)