Apple ma nowy, szalony pomysł na przycisk Home

Apple ma nowy, szalony pomysł na przycisk Home

Apple ma nowy, szalony pomysł na przycisk Home
Źródło zdjęć: © Chris Harrison / CC
17.05.2015 10:34, aktualizacja: 18.05.2015 11:02

Najpierw był to po prostu przycisk, najważniejszy przycisk z punktu widzenia mobilnego systemu firmy Apple. Potem doszedł do niego jeszcze wbudowany skaner linii papilarnych, służący między innymi do odblokowywania telefonu lub zatwierdzania określonych działań. Ale na tym nie koniec!

Z opublikowanego niedawno wniosku patentowego firmy Apple można wywnioskować jedno – projektanci amerykańskiego giganta mają naprawdę bogate plany w stosunku do umieszczonego pod ekranem przycisku Home. Choć z drugiej strony warto oczywiście pamiętać, że między patentem a realizacją w praktyce występuje często duża przerwa czasowa, a wiele patentów kończy swój żywot jedynie w szufladach urzędów.

Tym razem jednak może być inaczej, ponieważ zastrzegane rozwiązania techniczne wydają się zarówno ambitne, jak i... całkiem sensowe. Według nich przycisk Home mógłby pełnić rolę czegoś w rodzaju miniaturowego touchpada, służącego do nawigacji po systemie operacyjnym telefonu. Będzie to przy tym w dalszym ciągu połączone z funkcją Touch ID, czyli wbudowanym w ten przycisk czytnikiem linii papilarnych.

Dla przykładu, naciśnięcie dolnej części przycisku Home lub przytrzymanie go może uruchamiać wyszukiwarkę systemową. Znacznie ciekawsze są jednak zastosowania związane z grami – dla przykładu, odpowiednie długie trzymanie palca na przycisku pozwoli ustawić siłę strzału, natomiast odpowiednie obrócenie położonego na przycisku palca umożliwi dokładne wycelowanie. Jeszcze inny przykład mówi o dwóch sposobach zablokowania trybu pracy urządzenia – w układzie pionowym lub poziomym – w zależności od kierunku, w jakim przesuniemy palec nad skanerem linii papilarnych.

Warto pamiętać, że już obecnie obsługa przycisku Home w nowych iPhone'ach dostarcza wielu dodatkowych możliwości, takich jak na przykład podwójne naciśnięcie w celu wyświetlenia listy aktualnie otwartych aplikacji. Patent Apple'a wnosi jednak nową jakość w tego typu zróżnicowaną obsługę, wykorzystując do tego celu również wbudowany czujnik Touch ID.

Meizu M1 Note - potężny, tani smartfon. Zobacz nasz test!

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Obłędnie dobry, filmowy zwiastun Wiedźmina 3

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)