Apple: 245 USD zysku na każdym iPhone'ie 3G

Apple: 245 USD zysku na każdym iPhone'ie 3G

17.07.2008 14:00, aktual.: 07.08.2008 09:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyprodukowanie 1 egzemplarza iPhone'a 3G kosztuje 254 USD, czyli prawie dokładnie połowę kwoty, jaką Apple inkasuje za każdy telefon od operatorów sieci komórkowych - wyliczyła firma iSuppli.

Specjaliści z iSuppli już raz wyceniali iPhone'a 3G - pod koniec czerwca, gdy urządzenie to zostało oficjalnie zapowiedziana przez Apple (pisaliśmy o tym w tekście "iPhone 3G wart 173 USD?). Wtedy była to ocena szacunkowa - oparta na średniej cenie komponentów wykorzystanych w urządzeniu. Tym razem wycenę stworzono w oparciu o dużo dokładniejsze dane - firma kupiła iPhone'a, rozmontowała i oszacowała koszt poszczególnych podzespołów.

Okazuje się, że wcześniejsze wyliczenia były bardzo trafne - w czerwcu iSuppli oceniła, że łączny koszt komponentów wynosi 173 USD, zaś teraz, po rozebraniu urządzenia, okazało się, że zsumowana cena wszystkich podzespołów to 174,3 USD. Zidentyfikowanie poszczególnych elementów pozwoliło również na dokładne oszacowanie kosztów montażu oraz opłat licencyjnych - po zsumowaniu wszystkich opłat i cen specjaliści z iSuppli stwierdzili, że łączny koszt wyprodukowania i dostarczenia na rynek iPhone'a 3G zamyka się w kwocie 254 USD.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że amerykański dystrybutor iPhone'a 3G ( koncern AT&T ) płaci Apple'owi za każde urządzenie 499 USD ( urządzenie sprzedawane jest wraz z umową po 199 USD - operator dopłaca więc do każdego egzemplarza 300 USD ). A to oznacza, że Apple zarabia na każdym iPhone'ie 245 USD.

Warto podkreślić, iż z wyliczeń iSuppli wynika, że Apple zdołał znacznie obniżyć koszty produkcji nowego iPhone'a ( w porównaniu ze starym modelem ) - koszt wszystkich części oraz montażu wynosił w przypadku pierwszej wersji ok. 230 USD ( teraz - 174,3 USD ). Co ważne, obniżenie nastąpiło mimo tego, że w nowym telefonie znalazło się kilka komponentów, których nie było w pierwszym modelu ( np. modułu GPS czy 3G ).

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)