Aplikacje webowe - twój drugi pecet w Sieci

Aplikacje webowe - twój drugi pecet w Sieci

Aplikacje webowe - twój drugi pecet w Sieci
11.06.2009 15:30, aktualizacja: 12.06.2009 11:15

Koniec z instalowaniem oprogramowania! Aplikacje webowe pokrywają coraz większe spektrum zastosowań. Które są najlepsze i jak ich używać? Za pomocą naszych porad optymalnie wykorzystasz możliwości oferowane przez bezpłatne serwisy umożliwiające edycję grafiki i dokumentów.

Większość programów uruchamianych w przeglądarce internetowej działa po błyskawicznym zarejestrowaniu się. Nie musisz tracić czasu na instalowanie aplikacji i restartowanie systemu. Operator strony sam dba o to, aby jego serwis był ciągle aktualizowany, więc będziesz zaopatrywany w nowe funkcje bez żadnego nakładu pracy. Wszystkie ustawienia konfiguracyjne zostaną zachowane nawet wtedy, gdy przeinstalujesz system operacyjny lub przywołasz aplikację z poziomu innego komputera. Mobilność to jedna z podstawowych zalet aplikacji webowych. Gotowe dokumenty możesz zapisywać w Sieci, a więc będą dla ciebie dostępne w dowolnym miejscu, z którego możesz nawiązać połączenie internetowe. I właśnie to jest zarazem wadą webowego oprogramowania. Nie mając dostępu do Internetu, nie będziesz miał do dyspozycji ani aplikacji, ani przygotowanych w nich dokumentów. Jednak trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu (Google Gears, patrz dalej).

Kolejna wada aplikacji webowych jest ich stosunkowo niewielka funkcjonalność w porównaniu do ich konwencjonalnych odpowiedników. Niemniej jednak będzie ona ciągle zwiększana. Ostatni problem związany z edytowaniem swoich dokumentów w Sieci to bezpieczeństwo danych. Powinieneś dobrze przemyśleć, które dane chcesz zdeponować w Sieci, a które nie powinny opuszczać twojego komputera. Oprócz tego należy koniecznie ustawić długie, złożone i trudne do odgadnięcia hasło.

Fotoedycja - Photoshop Express

Obraz
© Fotoretuszer i menedżer zdjęć z pokazem slajdów - za pomocą Photoshop Express nie tylko zoptymalizujesz swoje zdjęcia, lecz ponadto udostępnisz swoim znajomym w Sieci (fot. pcworld.pl)

Webowy Photoshop Express to okrojona wersja profesjonalnego fotoretuszera. Za jego pomocą można dokonywać drobnych poprawek na zdjęciach, a także opatrywać je dowcipnymi efektami. Oprócz tego zapewnia album zdjęć i funkcję pokazu slajdów. Po błyskawicznym zarejestrowaniu się uzyskasz dostęp do 2 GB przestrzeni dyskowej, w której możesz gromadzić swoje fotki.

Swoje zdjęcia możesz przesłać na serwer, klikając _ Upload . W oknie dialogowym otwierania plików możesz wybrać za jednym zamachem więcej niż jedno zdjęcie - wystarczy zaznaczać je, przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl]. Niestety, brakuje możliwości zaznaczania jednocześnie kilku folderów. W kolejnym oknie dialogowym powinieneś umieścić swoje fotografie w nowym albumie ( Upload To New Album _ ) lub dodać je do istniejącego (_ Upload To Existing Album ). Potem trafisz do biblioteki ( Library _), w której ujrzysz miniatury wszystkich fotek. Aby ograniczyć widok do określonego albumu, wybierz go w lewym panelu nawigacji. Po zaznaczeniu danej fotografii możesz ją np. wysłać do kogoś pocztą lub pobrać z dowolnego komputera (albo do swojego w razie awarii twardego dysku). Skorzystaj w tym celu z paska narzędzi w dolnej części okna.Podstawowe korygowanie

Klikając dwukrotnie zdjęcie, otworzysz je w trybie edycji. Chcąc poprawić jasność i kontrast, wypróbuj tryb _ Auto Correct _. Nad zdjęciem Photoshop Express wyświetli sześć ikon, a każda z nich to propozycja innej korekty. Gdy najedziesz kursorem myszy jedną z nich, jej efekt zostanie natychmiast zaprezentowany na oryginalnej fotce. Jeśli zdecydujesz się na daną poprawkę, kliknij ikonę.

Chcąc pozbyć się niepożądanego efektu czerwonych oczu, wskaż polecenie _ Red-Eye Removal , po czym kliknij środek jednej i drugiej źrenicy. Oprócz tego usługa zapewnia takie funkcje jak przeskalowywanie ( Resize ), przycinanie, obracanie (obie kryją się za poleceniem _ Crop & Rotate _), regulacja nasycenia kolorów ( Saturation ), wyostrzanie ( Sharpen _) i inne. Pod fotografią znajduje się czerwona strzałka. Za jej pomocą możesz cofnąć dokonane zmiany. Gdy zakończysz korygowanie zdjęcia, kliknij przycisk _ Finish _, aby zastąpić oryginalną fotkę, lub przycisk _ Save A Copy _, aby zapisać zmodyfikowaną wersję w nowym pliku.

Dodawanie efektów

Photoshop Express pozwoli ci puścić wodze fantazji. W trybie edycji masz do dyspozycji różne efekty, np. _ Pop Color _, _ Hue _ i _ Tint _ (odmienne schematy kolorów), a także _ Sketch _ (efekt jak w komiksie) i _ Distort _ (odkształcanie). Ponadto możesz opatrywać fotografię napisami i elementami graficznymi takimi jak np. dymki dialogowe, udostępnione w serwisie akcesoria od kapelusza po okulary, a także inne kliparty. Wszystko to znajdziesz na karcie _ Decorate _ tuż obok karty _ Edit _ w lewej górnej części okna.

Udostępnianie galerii internautom

Możesz prezentować wybrane albumy szerokiej publiczności. Jeśli dostęp do twojej galerii ma mieć tylko wąskie grono znajomych, zaznacz żądany album, po czym kliknij _ Share _ na dolnym pasku narzędzi. Chcąc zezwolić oglądającym na pobieranie twoich zdjęć, zaznacz _ Download _. Wpisz adresy mailowe żądanych osób. Otrzymają one powiadomienie z odnośnikiem do twojego albumu. Gdy go klikną, w oknie przeglądarki zostanie zainicjowany pokaz slajdów. Każdy może ustawić rozmiar fotografii i czas wyświetlania. Ikony w prawym górnym narożniku pozwalają wybrać tryb wyświetlania i włączyć widok albumu, w którym widać miniatury zdjęć. W prawym górnym narożniku znajduje się także przycisk trybu pełnoekranowego.

Jeśli twoja galeria ma być dostępna dla wszystkich internautów, kliknij ikonę kłódki obok nazwy albumu w lewym panelu nawigacyjnym, po czym kliknij _ Available to all . Jeżeli odwiedzający mają mieć możliwość zapisywania zdjęć w swoim komputerze, kliknij ponadto _ Allow Downloading _. Od tej pory album będzie dostępny za pośrednictwem adresu URL ( Personal URL _), który utworzyłeś podczas rejestrowania się w serwisie Photoshop Express.

Aplikacje biurowe - Google Docs

Obraz
© Przetwarzanie tekstu w przeglądarce internetowej niczym w edytorze - Google Docs możesz używać wszędzie, gdzie jest Internet, a przy pewnych ograniczeniach także bez niego (fot. pcworld.pl)

Za pomocą webowego pakietu biurowego Google Docs (Google Dokumenty)
możesz opracowywać nie tylko dokumenty tekstowe i arkusze kalkulacyjne, lecz również tworzyć i edytować prezentacje. Dokumenty są przechowywane na twoim koncie w serwisie Google'a, więc masz do nich dostęp z dowolnego miejsca, w którym jest Internet. Ponadto możesz je pobierać i wysyłać pocztą. Serwis oferuje duży wybór formatów (łącznie z popularnym PDF).

Przywołując Google Docs po raz pierwszy, kliknij polecenie _ Settings _ w prawym górnym narożniku. Wskaż _ Polski _ w polu listy _ Language _, po czym potwierdź przyciskiem _ Save _. Aby zaimportować swoje dokumenty do konta Google Docs, kliknij _ Prześlij _ na stronie startowej. Serwis obsługuje m.in. formaty DOC (Word), XLS (Excel), PPT (Powerpoint), ODT i ODS (Open Office). Maksymalny rozmiar pliku jest ograniczony od 500 KB do 10 MB - zależnie od typu dokumentu.Praca w trybie offline

Jedną z największych wad aplikacji webowych jest fakt, że nie można z nich korzystać, gdy nie ma dostępu do Internetu. Ten problem rozwiązuje bezpłatne narzędzie Google Gears.

Narzędzie emuluje serwer sieciowy w obsługiwanych przez siebie usługach WWW. Aby było to możliwe, integruje się z przeglądarką internetową (Firefoksem 1.5 lub nowszym, Internet Explorerem 6.0 lub nowszym) w postaci wtyczki. Oprócz tego dba o to, aby dokumenty znajdujące się na koncie online były zapisane także na dysku lokalnym, zaś zmiany dokonywane w trybie offline zostały nanoszone na plikach umieszczonych w Internecie.

Pierwszy kontakt z Google Gears

Obraz
© Dostęp do dokumentów w trybie offline wymaga zainstalowania wtyczki Google Gears (fot. pcworld.pl)

Serwis Google Docs obsługuje narzędzie Google Gears. Aby je uaktywnić, kliknij _ Offline _ w górnym wierszu Google Docs. Jeśli jeszcze nie zainstalowałeś Gears, otrzymasz stosowny komunikat i zostaniesz przekierowany do witryny, z której można pobrać to narzędzie. W przeciwnym razie pojawi się krótkie wprowadzenie. Kliknij przycisk _ Włącz dostęp offline _. W oknie alertu bezpieczeństwa zaznacz pole wyboru _ Ufam tej witrynie. Zezwól jej na korzystanie z wtyczki Gears _ i kliknij przycisk _ Zezwalaj _. Następnie wybierz miejsca, w których mają zostać umieszczone odnośniki do serwisu Google Docs (np. na pulpicie i w menu _ Start _). Po dłuższej chwili otrzymasz komunikat, że konto online zostało zsynchronizowane z dokumentami na dysku lokalnym. Teraz możesz korzystać z usługi Google Docs także w trybie offline, a więc bez
połączenia z Internetem. W tym celu kliknij dwukrotnie jeden z nowoutworzonych odnośników lub przywołaj jak dotychczas adres http://docs.google.com. Niewielka ikona w pierwszym wierszu od góry informuje, czy Gears wykrył połączenie internetowe. Gdy ją klikniesz, otrzymasz informację o bieżącym stanie połączenia i możliwość wyłączenia trybu offline.

W chwili przygotowywania tego artykułu tryb offline pozwalał edytować tylko istniejące dokumenty tekstowe. Arkusze kalkulacyjne i prezentacje były dostępne wyłącznie w trybie podglądu, a więc bez możliwości wprowadzania zmian. Ponadto nie można było zakładać nowych dokumentów i nie działała funkcja wyszukiwania na stronie startowej.

Korzystanie z historii zmian

W trakcie edytowania Google Docs zapisuje co kilka sekund bieżący dokument. Zatem, gdy zechcesz odrzucić zmiany, nic ci nie da zamknięcie dokumentu i ponowne otworzenie go niczym w Wordzie. Mimo to możesz dostać się do wcześniejszych wersji. Kliknij w tym celu menu _ Plik | Historia zmian _, a następnie jeden z numerów porządkowych. Gdy znajdziesz właściwą wersję, kliknij _ Przywróć do tego _.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)