Aplikacje dla iPhone'a przekazują producentom dane

Aplikacje dla iPhone'a przekazują producentom dane
Źródło zdjęć: © Apple

04.10.2010 15:18, aktual.: 05.10.2010 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okazuje się, że nie tylko wiele aplikacji dla Androida przekazuje producentom osobiste dane użytkowników. Najwyraźniej głód informacji udzielił się również twórcom programów dla apple'owskiego iPhone'a. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez Erica Smitha, autora bloga pskl.us.

Smith wziął pod lupę ogółem 5. bezpłatnych aplikacji komunikacyjnych, zakupowych, biznesowych i finansowych, w tym 25 najpopularniejszych darmowych programów amerykańskiego serwisu App Store. Testy wykazały, że 68 procent aplikacji przekazuje odczytywalny z poziomu software'u, niepowtarzalny numer seryjny urządzenia, Unique Device Identifier (UDID) – mianowicie za każdym razem podczas startu programu. Punktem docelowym przesyłek były serwery poszczególnych dostawców aplikacji. Kolejne 18 procent programów przesyłało dane w formie zaszyfrowanej, więc nie wiadomo, jakie informacje trafiły do ich producentów. Według badań Smitha jedynie 14 procent aplikacji okazało się "czystych".

Jak dalej zauważa autor, w wielu aplikacjach tkwi potencjał w zakresie możliwości odczytywania na podstawie przekazanego numeru UDID tożsamości właściciela iPhone'a, jeśli dodatkowo dysponuje się identyfikatorem konta użytkownika. Smith podaje tu jako przykład sklep wysyłkowy Amazon, którego aplikacja prawdopodobnie przechowuje numer seryjny telefonu na serwerze. Z badaniami można się zapoznać w dokumencie PDF; lista przetestowanych aplikacji znajduje się w załączniku A rozpoczynającym się od strony 16.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)