Aplikacja pomoże ominąć korki, które dopiero powstaną
Trzej studenci z Niemiec opracowali aplikacje na smartfony pozwalającą optymalizować trasę samochodu, zużycie paliwa i omijać korki - nawet takie które dopiero mogą powstać.
30.07.2012 | aktual.: 30.07.2012 12:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zespół trzech studentów pod kierownictwem Christiana Brueggemanna, matematyka z Universitat Bielefeld w Niemczech, opracował aplikacje na smartfony umożliwiającą omijanie korków i szybkie przemieszczanie się samochodem lub motocyklem po mieście.
Aplikacje monitorowania ruchu, używające rozwiązań jak Waze czy Google Maps nie są niczym nowym. Na podstawie informacji np. SMS-owych czy pochodzących z sieci operatora komórkowego, a nawet z miejscowej rozgłośni radiowej, określają one rejon w którym stworzył się korek i pokazują na mapie pochodzącej np. z Google Maps lub też z własnego systemu nawigacyjnego, w jaki sposób go ominąć.
Jednak Greenway, opracowany przez niemieckich studentów działa na innej zasadzie - aplikacja, pobierając dane historyczne np. z ostatniego tygodnia, stwierdza, gdzie w mieście tworzyły się korki i tak układa trasę samochodu, aby ominąć "wąskie gardła", w których mogły one powstać.
Greenway działa w dwóch trybach - standardowym i natywnym trybie Greenway. W trybie standardowym aplikacja pokazuje jak najszybciej dojechać do danego miejsca omijając korki. W trybie Greenway aplikacja optymalizuje trasę pod względem omijania korków, czasu dojazdu oraz ilości spalonego paliwa. W tym trybie komunikuje się ona z serwerem co 3. sekund oraz stale wymienia z nim dane GPS, aby stwierdzić gdzie obecnie znajduje się pojazd i jaka trasa będzie w danym czasie optymalna.
W tym trybie określana jest też zdalnie "pojemność" ulicy tj. ile jest w stanie przejechać nią jednocześnie pojazdów bez zakorkowania. Jest ona proporcjonalna do jej długości, ilości uliczek bocznych i skrzyżowań oraz ograniczeń szybkości na nich panujących. Użytkownicy Greenway są cały czas połączeni w sieć, aby nie trafić jednocześnie na te same trasy i nie spowodować tym samym korków. Jeśli użytkownik trafi choćby przypadkowo na korek, aplikacja pokaże mu optymalna trasę do wycofania się z niego.
Jak powiedział Technology Review Christian Brueggemann, zespół tworzący aplikację testował ją na modelu do 5. 000 aut w ruchu, wykazując, iż samochód może z jej użyciem dojechać w dowolne miejsce w mieście dwukrotnie szybciej i zużywając o 20 proc. mniej paliwa niż korzystając z tradycyjnych rozwiązań do nawigacji. Oczywiście aplikacja jest tym skuteczniejsza im więcej osób ją używa - jej wynalazcy przyznali, iż aby optymalnie działała w mieście, musi ją stosować ok. 10 proc. kierowców.
Aplikacja Greenway była już testowana na kilku tuzinach smartfonów w Monachium i dostała pozytywne recenzje od stosujących ją kierowców. Zespół Greenway, jak nazwali się jej twórcy, otrzymał także 1. 000 USD nagrody na zawodach Microsoft Imagine Cup w lipcu br. Greenway działa na smartfonach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone; obecnie jego twórcy opracowują wersję na systemy iOS (iPhone) i Android.