Aparat słuchowy w... zębach

Aparat słuchowy w... zębach

Aparat słuchowy w... zębach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
22.12.2009 10:17, aktualizacja: 22.12.2009 10:48

Mocowany do zębów aparat słuchowy mógłby pomóc osobom cierpiącym z powodu jednostronnej głuchoty - informuje "New Scientist".

Podobno tracący słuch Beethoven radził sobie mocując pręt do fortepianu i ściskając koniec tego pręta zębami. Muzyczne wibracje trafiały z jego żuchwy do ucha wewnętrznego.

Na podobnej zasadzie ma działać aparat słuchowy, który powinien trafić na rynek w przyszłym roku. Ma on pomagać osobom, które słyszą tylko na jedno ucho (w USA jest ich około 9 milionów). Jednostronna głuchota utrudnia lokalizowanie źródeł dźwięku, co czyni przechodzenie przez ulicę niebezpiecznym. Trudno także zrozumieć rozmowy prowadzone w hałaśliwych miejscach.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Firma Sonitus Medical z San Mateo w Kalifornii opracowała niewielkie urządzenie, które owija się wokół zęba. Odbiera ono dźwięki, rejestrowane przez mikrofon w głuchym uchu i przetwarza je w wibracje. Wibracje są przenoszone przez żuchwę do ślimaka czynnego ucha. Dzięki temu osoba z aparatem słyszy przestrzenny dźwięk.

Przewodnictwo kostne działa także u osób normalnie słyszących - to dlatego własny nagrany głos brzmi dla nas inaczej, niż gdy słyszymy go mówiąc. Dotychczasowe próby wyykorzystania przewodnictwa kostnego w aparatach słuchowych wymagały wszczepiania w czaszkę tytanowego implantu lub niewygodnego zestawu noszonego na głowie.

Wstępne próby wskazują, że urządzenie ułatwia rozumienie mowy pomimo hałasu i nie niszczy zębów. Jeśli testy dobrze pójdą, powinno uzyskać aprobatę FDA na początku roku 2010.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)