Aparat jednego z czołowych polskich fotografików na aukcji internetowej

Aparat jednego z czołowych polskich fotografików na aukcji internetowej

Aparat jednego z czołowych polskich fotografików na aukcji internetowej
29.07.2008 14:18, aktualizacja: 29.07.2008 14:35

Aparat Leica M6, należący od 1990 roku do Wojtka Wieteski,
jednego z najbardziej znanych polskich fotografików,
został dziś wystawiony na aukcji internetowej. To właśnie tym aparatem
Wieteska wykonał większość zdjęć do swoich słynnych cykli

Aparat Leica M6, należący od 1990 roku do Wojtka Wieteski, jednego z najbardziej znanych polskich fotografików, został dziś wystawiony na aukcji internetowej. To właśnie tym aparatem Wieteska wykonał większość zdjęć do swoich słynnych cykli, takich jak Tokio, Stacja Warszawa czy Paryż. Fotografie wystawiane były w najlepszych polskich galeriach, takich jak Manggha w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej czy Yours Gallery w Warszawie.

Organizatorem licytacji jest wyłączny przedstawiciel marki Leica Camera w Polsce. To już druga taka aukcja, przygotowana przez ten najbardziej znany wśród profesjonalnych fotografów sklep internetowy. Przedmiotem pierwszej, która odbyła się w grudniu 2007, był aparat Leica M7 z 2002 roku, należący do Tomasza Tomaszewskiego. Po zaciekłej walce, w której wzięło udział prawie dwieście osób, osiągnął cenę ponad 16 tys. złotych. Aukcję, prowadzoną na stronach serwisu Allegro.pl, odwiedziło wówczas ponad 80 tys. użytkowników.

Obraz
© Leica M6 Wojtka Wieteski

W zestawie przekazanym na aukcję przez Wojtka Wieteskę znajdują się:
· Aparat Leica M6 z korpusem w kolorze czarnym o numerze seryjnym 1728027, zakupiony przez Wojtka Wieteskę w roku 1990. Po zdjęciu dolnej płyty aparatu widoczny jest grawerunek z nazwiskiem dotychczasowego właściciela.
· Obiektyw Leica Summicron-M 2/35 z optyką i mechaniką w idealnym stanie. Obiektyw pod koniec 2007 roku przeszedł gruntowny przegląd i adjustację w serwisie Leica w Solms. W zestawie z osłoną przeciwsłoneczną i skórzanym futerałem.

Zwycięzca aukcji otrzyma też sygnowaną i oprawioną fotografię Wojtka Wieteski z cyklu Tokio, z roku 1996, oraz osobisty list autora do nowego właściciela.

Wojtek Wieteska, fotograf, operator i reżyser. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji w PWSFTviT w Łodzi, a historię sztuki na paryskiej Sorbonie i Uniwersytecie Warszawskim. Od 1986 roku podróżuje po świecie. Pobyty w Australii, Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Europie, Japonii i w USA były inspiracją do powstania indywidualnych projektów fotograficznych, takich jak: Paryż-schyłek, Rzeczywistość, Far West, Tokyo, N.Y.C. #02, Stacja Warszawa. Od 1993 r. zajmuje się fotografią autorską z pogranicza dokumentu i fotografii artystycznej. Jego prace układają się w cykle realizowane w czasie licznych podróży. Prezentowane są na wystawach, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim, Centrum Kultury i Techniki Japońskiej Manggha, Yours Gallery i Starej Galerii ZPAF. Wojtek Wieteska jest laureatem licznych nagród, m.in. Kreatura’95; Pinnacle DDB’98; Złote Orły 2000. Jego fotografie były publikowane na łamach czasopism rodzimych ("Gazeta Wyborcza", "Magazyn Rzeczpospolitej"), jak i,
światowych ("Elle", "Glamour", "Cosmopolitan", "Shots"). Obecnie autor pracuje nad nowym projektem pt. Berlin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)