Aparat do dyskretnych zdjęć

Aparat do dyskretnych zdjęć

Aparat do dyskretnych zdjęć
20.07.2009 12:42, aktualizacja: 20.07.2009 13:03

Aparat fotograficzny z lampą błyskową, która emituje tylko podczerwień i ultrafiolet pozwala robić zdjęcia w kompletnej ciemności, bez zwracania na siebie uwagi - informuje "New Scientist".

Urządzenie skonstruowali Dilip Krishnan oraz Rob Fergus z New York University. Typowa, dostępna na rynku lampa błyskowa została przekonstruowana, aby dawać światło o szerszym spektrum, a zakrywający ją filtr eliminuje światło widzialne. Z kolei z aparatu fotograficznego usunięto zakrywający matrycę filtr, który zmniejsza czułość na podczerwień i światło ultrafioletowe.

Obraz
© (fot. SXC.HU / Niloco)

Choć uzyskane w ten sposób zdjęcia są bardzo wyraźne, mają dziwną kolorystykę, przypominającą widok przez noktowizor. Dlatego Krishna i Fergus wykonują tuż po zdjęciu z fleszem krótką ekspozycję bez flesza, która daje informację o kolorach fotografowanej sceny. Co prawda takie zdjęcie jest ciemne, zamazane i pozbawione szczegółów, ale dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można nadać wyraźnemu zdjęciu z fleszem barwy zbliżone do naturalnych.

Problem sprawiają jednak obiekty, które pochłaniają zarówno ultrafiolet, jak i podczerwień, toteż na zdjęciach są niewidoczne - tak jest na przykład z piegami.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)