Uniwersalne słuchawki za mniej niż 100 zł. Najlepsze do smartfona i komputera

Uniwersalne słuchawki za mniej niż 100 zł. Najlepsze do smartfona i komputera

Uniwersalne słuchawki za mniej niż 100 zł. Najlepsze do smartfona i komputera
Źródło zdjęć: © iStock.com | masta4650
Sylwia Ścibak
04.06.2018 14:49

Słuchawki to gadżet pozwalający słuchać muzyki w odosobnieniu i nierzadko element stylizacji noszony na co dzień. Poniżej prezentujemy modele do 100 zł.

Słuchawki – rodzaje

Słuchawki dzielą się względem konstrukcji na kilka rodzajów. Podstawowy podział obejmuje modele douszne, dokanałowe, wokółuszne oraz nauszne. Douszne słuchawki są najmniejsze i wkłada się je do małżowiny, a wśród modeli tego typu znajdziemy również egzemplarze dokanałowe, które z kolei wprowadzane są bezpośrednio do kanału słuchowego. Największe kopuły mają słuchawki wokółuszne i te otaczają całe uszy. Słuchawki nauszne opierają się na małżowinach, ale nie otaczają ich w całości.

Słuchawki dzielą się również na otwarte, półotwarte oraz zamknięte. Modele otwarte dobrze przepuszczają dźwięki otoczenia, natomiast egzemplarze zamknięte świetnie izolują. Modele półotwarte zapewniają zbalansowany dźwięk.

Słuchawki – podstawowe parametry

Na jakość słuchawek mają wpływ przede wszystkim cztery parametry: pasmo przenoszenia, impedancja, poziom ciśnienia akustycznego oraz zniekształcenia harmoniczne. Pasmo przenoszenia określa to, jak dobrze słuchawki odtwarzają niskie tony (wartość podaje się w Hertzach). Impedancja, mierzona w omach, określa to, ile mocy trzeba dostarczyć słuchawkom, aby osiągnąć pożądany poziom głośności. Im jest ona wyższa, tym słuchawki będą bardziej odporne na szumy, ale za to cichsze. Poziom ciśnienia akustycznego, wyrażany w decybelach, oznacza w praktyce głośność dźwięku. Słuchawki na poziomie 105-110 dB są dość odporne na zniekształcenia, ale mogą być niebezpieczne dla słuchu. Zniekształcenia z kolei wyraża się w procentach. Dobrej jakości sprzęt nie powinien przekraczać 1 proc.

Słuchawki – jakie dobrać?

Do urządzeń przenośnych, np. smartfona, najlepiej jest wybierać słuchawki o niskiej impedancji (16-32 omy), które zapewnią zadowalającą jakość dźwięku. Najlepszym rozwiązaniem będą modele douszne lub dokanałowe, które są nie tylko wygodne, ale też dobrze izolują. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na duży egzemplarz, wybierzmy ten o półotwartej lub zamkniętej konstrukcji.

Sportowcy mogą zdecydować się na modele douszne lub dokanałowe z zaczepem na ucho, które dobrze trzymają się swojego miejsca i zapewniają większy komfort niż modele nauszne czy wokółuszne. Modele dokanałowe jednak mogą przeszkadzać podczas treningu na zewnątrz, gdyż zagłuszają dźwięki ulicy, przez co możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu.

Do słuchania muzyki w domu, oglądania filmów czy grania w gry wideo przydadzą się z kolei modele z impedancją powyżej 50 omów, które mają mniejszą tendencję do zniekształcenia. W tym przypadku możemy zdecydować się na modele otwarte i wokółuszne, gdyż takie są bardzo wygodne i pomimo swojej konstrukcji izolują od delikatnych, domowych dźwięków oraz zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i świetne wrażenia słuchowe. W nieco bardziej hałaśliwym pomieszczeniu sprawdzą się modele półotwarte lub zamknięte.

Obraz
© Pixabay.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)