Powerbanki dla każdego. Przydadzą się na urlopie
Powerbank to urządzenie niezwykle przydatne w awaryjnych sytuacjach. Ratuje nasze urządzenia przed całkowitym rozładowaniem wtedy, kiedy nie ma gniazdka w pobliżu i wtedy, kiedy nie mamy ładowarki. Na co zwracać uwagę przy wyborze powerbanka?
Pojemność
Na rynku można znaleźć zarówno powerbanki o pojemności 1200 mAh, jak i modele o pojemności nawet 20000 mAh. Wartość ta mówi nam o tym, jak długo powerbank będzie działać na jednym ładowaniu, a więc ile razy zasili inne urządzenia. Żeby więc jednorazowo naładować baterię smartfona do pełna, wówczas warto mieć ze sobą egzemplarz o pojemności do 4000 mAh (do podtrzymania smartfona "przy życiu" przez kilka minut zwykle wystarcza ok. 2000 mAh). Pojemność od ok. 5000 do 6000 mAh najczęściej wystarcza na dwa, trzy pełne ładowania smartfona lub jedno ładowanie tabletu do połowy, natomiast egzemplarze do 10000 mAh mogą naładować cały tablet jednorazowo. Największą popularnością cieszą się modele o pojemności ok. 5000 mAh.
Pamiętajmy jednak, że powerbank nie jest urządzeniem doskonałym. Podczas ładowania występują straty energii, wynikające np. z jakości urządzenia. Najlepiej jest, jeśli wybrany model będzie oferował wydajność na poziomie 80-90 proc.
Żywotność
Żywotność powerbanka najczęściej podaje się w konkretnej liczbie. Określa ona, ile razy możemy naładować urządzenie bez utraty wydajności. Najczęściej dolna granica wynosi 500 cykli, ale im więcej, tym lepiej.
By powerbank działał jak najdłużej, trzeba pamiętać o kilku zasadach użytkowania. Po pierwsze: urządzenie powinno być przechowywane w suchym, chłodnym miejscu i w temperaturze pokojowej, najlepiej nierozładowane. Po drugie: należy jak najczęściej wykorzystywać pełne cykle ładowania i rozładowania. Po trzecie: nie powinniśmy pozostawiać podłączonego powerbanka na całą noc. Pamiętajmy również o korzystaniu z oryginalnego przewodu dołączonego do zestawu.
Obudowa i funkcje
Powerbank jest przede wszystkim przeznaczony do używania na zewnątrz, więc musi być wykonany z trwałych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się obudowy z aluminium lub tworzywa sztucznego, a często też stosuje się materiały antypoślizgowe.
Powerbanki wyposażone są we wskaźniki stanu naładowania, które mogą występować w dwóch wariantach: diody LED lub wyświetlacza LCD. Wybór tak naprawdę zależy od gustu, ale diody LED mogą zużywać odrobinę mniej energii.
Niektóre powerbanki mają dwa gniazda ładowania, które pozwolą przypiąć dwa urządzenia jednocześnie. Mogą mieć również funkcję szybkiego ładowania (działa w pełni wtedy, kiedy ładowane urządzenie również ma tę funkcję), a nawet wbudowaną latarkę.