Antywirusy na Androida – czy warto instalować? Oto nasze propozycje

W dobie coraz większej cyfryzacji naszego życia coraz istotniejsza wydaje się ochrona sprzętów oraz poufnych danych, które używamy do np. logowania się w różnych serwisach czy do wykonywania operacji bankowych. Także w smartfonach i tabletach.

Antywirusy na Androida – czy warto instalować? Oto nasze propozycje
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Sylwia Ścibak

08.08.2017 | aktual.: 08.08.2017 16:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Antywirusy na Androida – czy warto instalować?

Zdania użytkowników urządzeń mobilnych w kwestii instalowania antywirusów na Androidzie są bardzo podzielone. Niektórzy uważają, że nie istnieją wirusy, które mogą "sparaliżować” działanie Androida, a instalowanie oprogramowania ochronnego jedynie niepotrzebnie obciąży telefon. Inni twierdzą również, że można uchronić się przed atakami wirusów dzięki rozsądnemu pobieraniu aplikacji i ufaniu tylko tym, które są sprawdzone. Co ciekawe, wielu użytkowników uważa też, że skoro nigdy nie spotkało się z takim wirusem, to znaczy, że na pewno nikt inny się również się z nim nie spotkał.

Inni uważają natomiast, że warto, a wręcz należy zainstalować antywirusa na Androidzie. Dlaczego? Ano dlatego, że o ile programy antywirusowe przeznaczone na komputerowe systemy operacyjne chronią przed działaniem złośliwego kodu, który sprawia, że komputer przestaje działać prawidłowo, o tyle antywirusy na smartfony służą w głównej mierze ochronie naszych poufnych danych. Zjawisko kradzieży informacji z telefonów z systemem Android nie jest obce we współczesnym, technologicznym świecie, a platforma Google często jest celem ataków hakerskich, o czym nierzadko możemy przeczytać w różnych internetowych serwisach.

Można zatem stwierdzić, że antywirus na Androida jest swego rodzaju zabezpieczeniem i warto go zainstalować, jednakże trzeba też wiedzieć, jak mądrze i bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw mobilnych aplikacji, by nie narazić się na ataki. Należy więc unikać instalowania aplikacji spoza platformy Google Play, a także zwracać uwagę na to, jakiech uprawnień wymaga nowo instalowana aplikacja: jeżeli wymaga ich podejrzanie dużo, lepiej z tej aplikacji zrezygnować.

Antywirusy na Androida – propozycje

Jeżeli jednak zdecydujemy się zainstalować oprogramowanie antywirusowe na Androidzie, możemy skorzystać z wymienionych poniżej propozycji.

  • avast! Mobile Security & Antivirus

Ten mobilny antywirus dostępny jest w języku polskim. Tak jak w wersji PC-towej, tak i w wersji mobilnej oferuje osłonę na strony internetowe, która sprawdza, czy odwiedzane przez nas witryny nie posiadają złośliwego kodu bądź funkcji przechwytujących dane. Ponadto narzędzie avast! posiada osłonę plików, która monitoruje aplikacje na telefonie i osłonę na wiadomości SMS. Ponadto avast! posiada funkcję skanera antywirusowego oraz moduł antyzłodziejski. Ten antywirus dostępny jest zarówno w wersji darmowej, jak i w wersji płatnej.

  • ESET Mobile Security & Antivirus

Ten program antywirusowy monitoruje telefon w czasie rzeczywistym, posiada także skaner na żądanie oraz funkcję współpracy z tzw. kolektywną inteligencją w chmurze, która gromadzi dane o najnowszych wirusach. Antywirus ESET może działać na naszych urządzeniach nieodpłatnie w wersji premium przez 30 dni, potem można wykupić subskrypcję. Wersja premium zawiera dodatkowo moduł antykradzieżowy, który potrafi m.in. zlokalizować nasz zagubiony telefon.

  • Kaspersky Antivirus & Security

Kolejną propozycją jest mobilna wersja jednego z najlepszych i najpopularniejszych programów antywirusowych. Ta aplikacja również oferuje wersję bezpłatną i wersję premium, jednakże wersji premium nie możemy przetestować. Wersja darmowa jest znacznie ograniczona względem wersji płatnej, gdyż nie posiada funkcji monitorowania w czasie rzeczywistym, funkcji antyzłodziejskiej, funkcji ochrony przeglądarek, aplikacji i prywatności.

Komentarze (15)