Trwa ładowanie...
dnswa0s

Nawet 2 mln ofiar! Podstępny wirus na Androidzie

Liczba zainfekowanych urządzeń robi wrażenie. Niestety, wielu z zarażonych mogło ataku uniknąć.
Share
Nawet 2 mln ofiar! Podstępny wirus na Androidzie
Źródło: Materiały prasowe
dnswa0s

Złośliwe oprogramowanie o nazwie FalseGuide ukryte było w ponad 40 fałszywych aplikacjach. Programy udawały poradniki do takich gier jak “FIFA Mobile” czy “Pokemon GO”. Użytkownicy myśleli, że instalują aplikację z podpowiedziami, tymczasem wgrywali “apkę” z malware.

Serwis Check Point podaje, że aplikacje ze złośliwym oprogramowaniem mogły ściągnąć nawet 2 mln użytkowników Androida.

Przeważnie ludzie sami wpuszczali szkodnika na swoje urządzenie. Zainfekowane aplikacje prosiły o udzielenie dostępu do wielu uprawnień. Gdyby tylko użytkownicy czytali, czego żąda od nich program, być może zastanowiliby się nad udzieleniem zgody. Niestety większość nie zwraca na to uwagi, co pozwala grasować wirusowi.

dnswa0s

Zainfekowane urządzenia mogły zostać wykorzystane do ataków DDoS, które potrafią szpiegować użytkownika lub wyrządzić wiele kosztownych strat - przy okazji przypominamy, że niedawno skazano młodego hakera, który tworzył tego typu oprogramowanie.

Jak nie stać się ofiarą ataku? Przede wszystkim uważnie sprawdzać, kto jest twórcą aplikacji. Warto potwierdzić, czy firma ma na swoim koncie więcej programów i czy jest wiarygodna. Oprócz tego za każdym razem dokładnie czytajmy, jakie uprawnienia chce uzyskać aplikacja, którą właśnie pobraliśmy.

dnswa0s

Podziel się opinią

Share
dnswa0s
dnswa0s
Więcej tematów