Antypirackie psy w Polsce

07.11.2007 12:30, aktual.: 07.11.2007 15:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lucky i Flo - dwa psy rasy labrador, które zyskały już rozgłos na świecie dzięki swoim umiejętnościom tropienia płyt CD i DVD, przylatują w odwiedziny do Polski. W naszym kraju znalazły się we wtorek, 6 listopada, a już dziś będą głównymi "atrakcjami" pokazu w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Lucky i Flo to dwa czarne labradory, które w ramach programu opracowanego przez brytyjską organizację Federation Against Copyright Theft oraz firmę FedEx i brytyjski Urząd Celny wyszkolono do wykrywania polikarbonatu - substancji wykorzystywanej do produkcji płyt CD i DVD - bądź innych chemikaliów wykorzystywanych w tym procesie. Umiejętność tę wykorzystano do walki z piractwem filmowym - psy sprawdzały przesyłki w centrach logistycznych firmy FedEx i szukały niezadeklarowanych ( czyli zwykle pirackich ) płyt - http://www.pcworld.pl/news/92811.html.

W marcu br. psy znalazły się w Malezji - http://www.pcworld.pl/news/112329.html - tamtejsze Ministestwo Handlu Wewnętrznego i Spraw Konsumenckich wspólnie z MPA ( Motion Pictures Association ) ogłosiły rozpoczęcie operacji antypirackiej o kryptonimie Double Trouble ( podwójny kłopot ) której celem była walka ze zorganizowanymi grupami zajmującymi się obrotem nielegalnie skopiowanych płyt DVD. Operacja Double Trouble początkowo miała trwać miesiąc, jednak wydłużono ją do pięciu miesięcy. W czasie akcji psy wykazały się wysoką skutecznością - z ich pomocą policja zatrzymała 26 osób, zajęła 1,88 mln. pirackich płyt i przejęła mienie wartości 6 milionów dolarów. Malezyjskie gangi przemytnicze odczuły to tak boleśnie, że wyznaczyły nagrody za głowy labradorów.

Rząd Malezji przyznał im potem odznaczenia - http://www.pcworld.pl/news/120557.html w uznaniu ich zasług w walce z piractwem i postanowił sformować własną "psią" jednostkę do walki z piratami.

Po zakończeniu misji w Malezji psy odwiedziły Amerykę Północną. Lucky i Flo były tam bohaterkami wielu reportaży telewizyjnych i artykułów prasowych; zostały nawet przyjęte przez burmistrza Nowego Jorku, Michaela Bloomberga.

Zakład Kynologii CSP Legionowo mieści się w podwarszawskich Sułkowicach. Początek pokazu z udziałem Lucky i Flo zaplanowano na godzinę 12:00.

Więcej informacji: Centrum Szkolenia Policji - http://www.csp.edu.pl/

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)