Trwa ładowanie...
d4dcbij

Antarktyda. Poważne zmiany w strukturze lodowca. Naukowcy zaskoczeni nowym odkryciem

Naukowcy z University of Bristol przeanalizowali proces topnienia lodowca Pine Island w ciągu ostatnich 10 lat. Okazało się, że największy lodowiec na Antarktydzie zrzuca dziś masę lodu w sposób odwrotny do tego, jaki zaobserwowano dekadę temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Antarktyda. Poważne zmiany w strukturze lodowca. Naukowcy zaskoczeni nowym odkryciem
Antarktyda. Poważne zmiany w strukturze lodowca. Naukowcy zaskoczeni nowym odkryciem (Youtube.com)
d4dcbij

Pine Island w ciągu ostatnich 40 lat przyczynił się do podniesienia poziomu morza bardziej, niż jakikolwiek inny lodowiec na Antarktydzie, w wyniku czego stał się jednym z najbardziej intensywnie i szeroko badanych tego typu obiektów. Ostatnio, zmiany w strukturze lodowca postanowili zbadać eksperci z University of Bristol w Wielkiej Brytanii, a swoimi zaskakującymi spostrzeżeniami podzielili się na łamach czasopisma Nature Geoscience.

Naukowcy korzystając z najnowszej technologii satelitarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przeanalizowali proces topnienia Pine Island w ciągu ostatniej dekady. Satelita naukowo-badawczy CryoSat pozwolił rzucić nowe światło na największy lodowiec Antarktydy. Okazało się, że obiekt nadal traci lód, jednak dzieje się to w zupełnie inny sposób, niż zaobserwowano przed 2010 rokiem.

Badania wykazały, że tempo utraty lodu w szybko płynącym wcześniej środkowym pniu lodowca uległo aż pięciokrotnemu spowolnieniu (w stosunku do 2007 roku). Tymczasem, utrata lodu w miejscach dalekich od centralnego punktu Pine Island znacząco wzrosła.

Czytaj także: Nowa Zelandia. Lodowce zmieniły kolor na karmelowy [Zobacz zdjęcia]

d4dcbij

Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań sugerują, że linia na której lodowiec Pine Island spotyka się z Oceanem Antarktycznym, prawdopodobnie nie poruszy się znacząco w ciągu kilku następnych dekad. - Można to przyjąć jako dobrą wiadomość. Warto jednak pamiętać, że lodowiec wciąż będzie tracił masę, a tendencja ta z czasem będzie rosła. Nie stanie się to po prostu tak szybko, jak sugerowały niektóre doniesienia - wyjaśnia Jonathan Bamber, brytyjski geolog i główny autor badań.

- Wzrost poziomu morza jest poważnym, globalnym problemem. Im więcej faktów znamy, tym lepiej. CryoSat w znaczącym stopniu przyczynił się do wyjaśnienia sytuacji na Pine Island, co jest dla nas świetną informacją, ale przede wszystkim dobrą wiadomością dla całego społeczeństwa - dodał Tommaso Parrinello, menedżer misji CryoSat ESA.

Zobacz także: Wirus w Chinach zabija. Naukowcy w Tybecie odkryli kolejne, nieznane dotąd rodzaje wirusów

d4dcbij

Podziel się opinią

Share
d4dcbij
d4dcbij
Więcej tematów