Anonimowi zaatakowali Polskę! Wyciekły rządowe dokumenty

Anonimowi zaatakowali Polskę! Wyciekły rządowe dokumenty
Źródło zdjęć: © Luciano Castillo / CC

16.10.2013 11:10, aktual.: 17.10.2013 14:22

W internecie opublikowano dokumenty, które rzekomo zostały wykradzione z Ministerstwa Gospodarki. Serwis Niebezpiecznik poinformował, że wyciek danych nastąpił na skutek udanej akcji globalnej grupy aktywistów internetowych działających pod nazwą Anonymous.

W ostatnim czasie ofiarami podobnych ataków padła Grecja oraz Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Atak na Polskę nosił nazwę _ "#OpGoldenDawn" _. W wyniku przeprowadzenia udanej operacji, rzekomo wykradziono ważne dokumenty z Ministerstwa Gospodarki. Zostały one opublikowane w serwisie _ Bayfiles _. Pokaźnych rozmiarów plik o nazwie _ govpl.rar _ (38. MB) zawiera materiały pozyskane z serwisu polska.trade.gov.pl. Wśród nich znalazły się skany paszportów i rządowych dokumentów, a także zrzuty ekranów skrzynek pocztowych wraz z hasłami.

Część dokumentów została już opublikowana w popularnym serwisie internetowym imgur, służącym do szybkiego i prostego udostępniania zdjęć. Z opublikowanych dokumentów wynika, iż chodzi o bieżące sprawy Polski. Wśród nich znajdują się oficjalne zaproszenia wystosowane przez Polskę do oficjeli z Białorusi, a także zeskanowane paszporty zapraszanych gości.

W oficjalnym oświadczeniu wystosowanym przez grupę "Anonymous", jej działacze informują, że opublikowane archiwum nie zawiera wszystkich skradzionych danych. Grupa ostrzega, że uzyskała dostęp do rządowych sieci VPN, skrzynek pocztowych baz danych itp. i nie zawaha się udostępnić kolejnej porcji informacji.

Aktualizacja 2013-10-16 12:52: Komunikat MG

_ Ministerstwo Gospodarki informuje, że w związku z pojawiającymi się informacjami o możliwym upublicznieniu części informacji pochodzących z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji, podjęte zostały działania zabezpieczające. MG sprawdza i analizuje zakres i wiarygodność upublicznionych materiałów. Jednocześnie informujemy, że system informatyczny MG działa bez zakłóceń. _

Aktualizacja 2013-10-17 14:14: Komunikat MG

_ Ministerstwo Gospodarki informuje, iż w związku z opublikowaniem elementów informacji z Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji podjęte zostały działania zabezpieczające. Ministerstwo Gospodarki zgłosiło incydent do cert.gov.pl, które podejmuje stosowne działania w imieniu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ponadto powiadomiony został Komendant Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Jednocześnie informujemy, że po przeanalizowaniu zapisów systemów informatycznych nie stwierdzono przełamania zabezpieczeń portalu trade.gov.pl. Przechwycony został pojedynczy login oraz hasło do skrzynki pocztowej, co spowodowało pobranie korespondencji. System informatyczny MG działa bez zakłóceń. _

Źródło: Niebezpiecznik, SW, WP.PL

sw/gb/sw

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)