Anka-3 konkurencją Kizilelmy? Turcja pokazała nowy bojowy bezzałogowiec

Anka-3 konkurencją Kizilelmy? Turcja pokazała nowy bojowy bezzałogowiec

Anka-3
Anka-3
Źródło zdjęć: © TAI, TUSAŞ
Karolina Modzelewska
20.03.2023 19:11

Anka-3, turecki bezzałogowy bojowy statek powietrzny właśnie ujrzał światło dzienne. Jego producent - TUSAŞ (TAI, Turkish Aerospace Industries) pochwalił się zdjęciami pierwszego prototypu. Widać na nich maszynę zbudowaną w układzie latającego skrzydła. Jak donosi The War Zone, Anka-3 zaprojektowano jako wytrzymałą platformę uderzeniową, którą można wykorzystać też do celów obserwacyjnych i walki elektronicznej.

Anka-3, ze swoim silnikiem odrzutowym i prędkością, dużą ładownością i prawie niewidoczną na radarze konstrukcją bez ogona, otworzy nową epokę w dziedzinie UAV. Mam nadzieję, że w przyszłym roku nadal będziemy dzielić się dobrymi wiadomościami z naszego projektu ANKA-3 MIUS z naszym narodem - w grudniu 2022 r. zapewniał wiceprezydent Turcji Fuat Oktay.

Anka-3 - Turcja pokazała kolejny bezzałogowiec

Słowa Oktay'a najwyraźniej okazały się prawdą, bo w sobotę, 18 marca prezes firmy TUSAŞ - Temel Kotyl zamieścił prawdziwe zdjęcie (nie były to rendery) prototypu bezzałogowca Anka-3 na swoim koncie na Twitterze. Pojawiają się również informacje, że jego dziewiczy lot może odbyć się już w kwietniu 2023 r. Dokładna specyfikacja maszyny wciąż pozostaje tajemnicą. Z dostępnych informacji wynika jednak, że Anka-3 będzie bezzałogowcem o masie startowej wynoszącej ok. 7 ton, napędzanym przez jeden silnik turbowentylatorowy i zdolnym do lotów z prędkością 800 km/h.

Opublikowane zdjęcia i grafiki rzucają nieco więcej światła na samą konstrukcję. Dzięki nim można zauważyć, że maszyna została przystosowana do przenoszenia uzbrojenia w wewnętrznej komorze oraz na podskrzydłowych węzłach, które sprawdzą się również w przypadku transportu dodatkowych zbiorników paliwa. Jest wielkości lekkiego myśliwca, a swoim kształtem przypomina inną maszynę - amerykański samolot bombowy o obniżonej wykrywalności produkowany przez Northrop Grumman X-47B.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Anka-3, przedstawiany jako główny konkurent drona bojowego od Baykar Makina - Kizilelma, najprawdopodobniej będzie działał w połączeniu z TF-X (Turkish Fighter – Experimental). Jest to turecki wielozadaniowy samolot 5. generacji, określany również akronimem MMU (Milli Muharip Ucak – narodowy samolot bojowy), którego dokładną charakterystykę przedstawił Łukasz Michalik. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)