Anka-3 konkurencją Kizilelmy? Turcja pokazała nowy bojowy bezzałogowiec
Anka-3, turecki bezzałogowy bojowy statek powietrzny właśnie ujrzał światło dzienne. Jego producent - TUSAŞ (TAI, Turkish Aerospace Industries) pochwalił się zdjęciami pierwszego prototypu. Widać na nich maszynę zbudowaną w układzie latającego skrzydła. Jak donosi The War Zone, Anka-3 zaprojektowano jako wytrzymałą platformę uderzeniową, którą można wykorzystać też do celów obserwacyjnych i walki elektronicznej.
Anka-3 - Turcja pokazała kolejny bezzałogowiec
Słowa Oktay'a najwyraźniej okazały się prawdą, bo w sobotę, 18 marca prezes firmy TUSAŞ - Temel Kotyl zamieścił prawdziwe zdjęcie (nie były to rendery) prototypu bezzałogowca Anka-3 na swoim koncie na Twitterze. Pojawiają się również informacje, że jego dziewiczy lot może odbyć się już w kwietniu 2023 r. Dokładna specyfikacja maszyny wciąż pozostaje tajemnicą. Z dostępnych informacji wynika jednak, że Anka-3 będzie bezzałogowcem o masie startowej wynoszącej ok. 7 ton, napędzanym przez jeden silnik turbowentylatorowy i zdolnym do lotów z prędkością 800 km/h.
Opublikowane zdjęcia i grafiki rzucają nieco więcej światła na samą konstrukcję. Dzięki nim można zauważyć, że maszyna została przystosowana do przenoszenia uzbrojenia w wewnętrznej komorze oraz na podskrzydłowych węzłach, które sprawdzą się również w przypadku transportu dodatkowych zbiorników paliwa. Jest wielkości lekkiego myśliwca, a swoim kształtem przypomina inną maszynę - amerykański samolot bombowy o obniżonej wykrywalności produkowany przez Northrop Grumman X-47B.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce
Anka-3, przedstawiany jako główny konkurent drona bojowego od Baykar Makina - Kizilelma, najprawdopodobniej będzie działał w połączeniu z TF-X (Turkish Fighter – Experimental). Jest to turecki wielozadaniowy samolot 5. generacji, określany również akronimem MMU (Milli Muharip Ucak – narodowy samolot bojowy), którego dokładną charakterystykę przedstawił Łukasz Michalik. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski