Android 3.0 - także dla smartfonów?

Android 3.0 - także dla smartfonów?

01.02.2011 01:02, aktual.: 01.02.2011 09:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno został udostępniony emulator najnowszego systemu od Google - Android 3.0 Honeycomb. System jest zoptymalizowany pod kątem pracy na wielkoekranowych urządzeniach typu tablet. Okazało się jednak, że można wymusić mniejszą rozdzielczość, przez to możliwe stałoby się uruchomienie systemu także na smartfonie.

Emulator jest częścią wydanego niedawno pakietu programistycznego _ Android 3.0 Honeycomb SDK (preview) _. Jest to aplikacja, dzięki której można przetestować napisane przez siebie programy na komputerze, bez fizycznego posiadania urządzenia z Androidem 3.0.

Obraz

Standardowo system działa w rozdzielczości 128. x 768 pikseli (jest to np. rozdzielczość tabletu Motoroli - Xoom), jednak można wymusić jej zmniejszenie do 800 x 480 pikseli. Większość elementów interfejsu użytkownika proporcjonalnie się zmniejsza, dzięki temu można (przynajmniej teoretycznie) korzystać z systemu na urządzeniach z mniejszym ekranem.

Co najciekawsze - po zmniejszeniu rozdzielczości cześć kontrolek interfejsu użytkownika dość istotnie zmienia swój wygląd. Ekran blokowania urządzenia, całkowicie zmieniony w Honeycomb, wygląda jak ten z systemów serii 2.x. Podobnie sytuacja wygląda z belką powiadomień.

Żeby móc wygodnie korzystać z Androida na mniejszym ekranie trzeba zainstalować inną nakładkę systemową - ta domyślna powoduje zawieszenie systemu. Konieczna jest także zmiana przeglądarki internetowej. Ta wbudowana w system, która została zaprojektowana specjalnie dla tabletów, nie mieści się.

Czy system Android 3.0 będzie miał wbudowane dwa interfejsy - jeden smartfonowy, a drugi tabletowy - tego oficjalnie nie wiadomo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)