Android 3.0 finalnie gotowy!

Android 3.0 finalnie gotowy!

24.02.2011 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Honeycomb, zoptymalizowana pod kątem tabletów wersja 3.0 systemu operacyjnego Google Android, jest już gotowa. Została ona stworzona wyłącznie dla tabletów; z myślą o smartfonach Google przed kilkoma dniami zaprezentował wersję 2.3.3 - na razie nie będzie jeszcze edycji 2.4. Później jednak wersje Androida dla smartfonów i tabletów mają być połączone.

Android 3.0 to system operacyjny dostosowany do działania na nowoczesnych tabletach takich jak np. Samsung Galaxy Tab 10.1

Android 3.0 przynosi przede wszystkim zmiany w działaniu interfejsu użytkownika: zamiast statycznych symboli w Honeycomb znajdziemy na pulpicie widżety, np. uruchamiające klienta poczty, kalendarz czy też program obsługi serwisu YouTube. Programy mogą działać w kilku trybach: w minimalistycznej postaci klient poczty nie musi być całkowicie otwarty, aby użytkownik dostał informacje o nadejściu nowych wiadomości –. wybrane skrzynki e-mailowe można umieszczać na pulpicie ekranu startowego właśnie jako widżety. Przeglądarka internetowa wzbogaciła się o funkcję do anonimowego surfowania, na żądanie synchronizuje ona zakładki i ustawienia przeglądarki z Chromem na komputerze użytkownika. W Androidzie na tabletach programy mogą być wyświetlane w widoku dwuszpaltowym. W ten sposób można np. przeglądać skrzynkę poczty i e-maile w układzie poziomym i szybko przechodzić do innych e-maili bez konieczności cofania się do skrzynki z wiadomościami.

Obraz
© Motorola Xoom - jeden z pierwszych tabletów, który został wyposażony w Androida 3.0 (fot. Motorola)

Google właśnie opublikował gotową wersję (r10. pakietu SDK (Software Development Kit) dla Androida 3.0, a także edycję 10.0.0 pakietu Android Development Tools (ADT), który daje się zintegrować w środowisku programistycznym Eclipse. Interfejsy programistyczne SDK zostały już ukończone i dlatego programiści mogą za ich pomocą tworzyć aplikacje dla Androida 3.0.

System zawiera nowy framework UI do tworzenia aplikacji specjalnie w wersji na tablety oraz API dla grafiki 2. i 3D. Nowa edycja obsługuje także procesory wielordzeniowe, lepiej radzi sobie z obsługą multimediów i ma rozbudowane funkcje komunikacyjne, np. streaming HTTP. Dodatkowo programiści mogą także korzystać ze specjalnych API powstałych z myślą o tworzeniu programów biznesowych. Ponadto twórcy mają do dyspozycji politykę (policy) zarządzania urządzeniem określającym zasady szyfrowania danych czy funkcje precyzujące termin ważności haseł.

Liczne zmiany pojawiły się ponadto w narzędziu UI Builder wtyczki dla środowiska programistycznego Eclipse. Zawiera ono paletę z funkcjami kategoryzowania i bardziej dopracowane opcje renderowania prezentujące, jak dana aplikacja będzie się zachowywała na urządzeniu. Poza tym programiści mają do dyspozycji narzędzia do obsługi wprowadzonego wraz z Androidem 3.0 silnika renderowania grafiki Renderscript. Od teraz można używać plików definiujących obiekty graficzne RS zarówno do plików Javy, jak i do natywnego kodu bajtowego.

Już od zeszłego tygodnia pierwszy tablet z Androidem 3.0 Motorola Xoom jest w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Europejski termin debiutu nie został jeszcze ustalony. Inne tablety z Androidem 3.0 zapowiadano na Mobile World Congress, wśród nich warto wymienić między innymi tablet LG Optimus Pad oraz Samsung Galaxy Tab 10.1.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)