Android 3.0 finalnie gotowy!
Honeycomb, zoptymalizowana pod kątem tabletów wersja 3.0 systemu operacyjnego Google Android, jest już gotowa. Została ona stworzona wyłącznie dla tabletów; z myślą o smartfonach Google przed kilkoma dniami zaprezentował wersję 2.3.3 - na razie nie będzie jeszcze edycji 2.4. Później jednak wersje Androida dla smartfonów i tabletów mają być połączone.
Android 3.0 to system operacyjny dostosowany do działania na nowoczesnych tabletach takich jak np. Samsung Galaxy Tab 10.1
Android 3.0 przynosi przede wszystkim zmiany w działaniu interfejsu użytkownika: zamiast statycznych symboli w Honeycomb znajdziemy na pulpicie widżety, np. uruchamiające klienta poczty, kalendarz czy też program obsługi serwisu YouTube. Programy mogą działać w kilku trybach: w minimalistycznej postaci klient poczty nie musi być całkowicie otwarty, aby użytkownik dostał informacje o nadejściu nowych wiadomości –. wybrane skrzynki e-mailowe można umieszczać na pulpicie ekranu startowego właśnie jako widżety. Przeglądarka internetowa wzbogaciła się o funkcję do anonimowego surfowania, na żądanie synchronizuje ona zakładki i ustawienia przeglądarki z Chromem na komputerze użytkownika. W Androidzie na tabletach programy mogą być wyświetlane w widoku dwuszpaltowym. W ten sposób można np. przeglądać skrzynkę poczty i e-maile w układzie poziomym i szybko przechodzić do innych e-maili bez konieczności cofania się do skrzynki z wiadomościami.
Google właśnie opublikował gotową wersję (r10. pakietu SDK (Software Development Kit) dla Androida 3.0, a także edycję 10.0.0 pakietu Android Development Tools (ADT), który daje się zintegrować w środowisku programistycznym Eclipse. Interfejsy programistyczne SDK zostały już ukończone i dlatego programiści mogą za ich pomocą tworzyć aplikacje dla Androida 3.0.
System zawiera nowy framework UI do tworzenia aplikacji specjalnie w wersji na tablety oraz API dla grafiki 2. i 3D. Nowa edycja obsługuje także procesory wielordzeniowe, lepiej radzi sobie z obsługą multimediów i ma rozbudowane funkcje komunikacyjne, np. streaming HTTP. Dodatkowo programiści mogą także korzystać ze specjalnych API powstałych z myślą o tworzeniu programów biznesowych. Ponadto twórcy mają do dyspozycji politykę (policy) zarządzania urządzeniem określającym zasady szyfrowania danych czy funkcje precyzujące termin ważności haseł.
Liczne zmiany pojawiły się ponadto w narzędziu UI Builder wtyczki dla środowiska programistycznego Eclipse. Zawiera ono paletę z funkcjami kategoryzowania i bardziej dopracowane opcje renderowania prezentujące, jak dana aplikacja będzie się zachowywała na urządzeniu. Poza tym programiści mają do dyspozycji narzędzia do obsługi wprowadzonego wraz z Androidem 3.0 silnika renderowania grafiki Renderscript. Od teraz można używać plików definiujących obiekty graficzne RS zarówno do plików Javy, jak i do natywnego kodu bajtowego.
Już od zeszłego tygodnia pierwszy tablet z Androidem 3.0 Motorola Xoom jest w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Europejski termin debiutu nie został jeszcze ustalony. Inne tablety z Androidem 3.0 zapowiadano na Mobile World Congress, wśród nich warto wymienić między innymi tablet LG Optimus Pad oraz Samsung Galaxy Tab 10.1.
wydanie internetowe www.heise-online.pl