Android 1.6 zaprezentowany

Android 1.6 zaprezentowany

Android 1.6 zaprezentowany
Źródło zdjęć: © Google
17.09.2009 18:32, aktualizacja: 18.09.2009 09:58

Google przedstawił kolejną wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego - Android. Oprogramowanie oznaczone jako 1.6 wprowadza wiele nowości, wśród których najważniejszą wydaje się być obsługa ekranów o różnej, nie tylko HVGA, rozdzielczości.

Android 1.6 powstał w oparciu o gałąź oprogramowania o nazwie Donut. Oznacza to, że sam system nie posiada nazwy, jest tylko pochodną kodu, nad którym aktualnie pracują programiści.

Nowa wersja systemu Google Android wprowadza to, na co czekało wielu producentów telefonów - obsługę różnych rozdzielczości ekranu. Fakt, że poprzednia wersja systemu obsługiwała rozdzielczość tylko HVGA (320 x 480 pikseli) oznaczało, że premiera bardziej zaawansowanych urządzeń o większej rozdzielczości ekranu była skutecznie opóźniania. Teraz już nie powinno być z tym problemów, gdyż nowa wersja systemu obsługuje najbardziej popularne rozdzielczości dzisiejszych telefonów komórkowych, czyli, oprócz HVGA, również QVGA (240 x 320 pikseli) oraz WVGA (480 x 800 pikseli).

Nowa wersja systemu wprowadzi również kilka zmian funkcjonalnych. Pojawi się obsługa gestów, funkcja _ text-to-speech _ (czyli odczytywanie treści) oraz nowa wyszukiwarka treści znajdujących się zarówno w urządzeniu, jak i w sieci.

Nowego wyglądu doczeka się również interfejs aparatu fotograficznego (wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów) oraz galerii. Funkcje te będą ze sobą połączone w celu szybszego przełączania się pomiędzy nimi.

Użytkownik otrzyma również możliwość jednoczesnego wyboru kilku zdjęć w celu ich usunięcia. Wszystko to zostanie przyspieszone w porównaniu do poprzedniej wersji i jak obiecują programiści - teraz uruchomienie aparatu fotograficznego ma być o 39% szybsze, a czas pomiędzy wykonaniem zdjęcia a gotowością do zarejestrowania kolejnego ma zajmować o 28% mniej czasu.

Ciekawą funkcją będzie również wskaźnik wykorzystania baterii przez poszczególne aplikacje. Dzięki niemu użytkownik będzie miał możliwość podglądu które programy zużywają najwięcej energii urządzenia i w razie konieczności zmienić ich ustawienia, zatrzymać dany program lub całkowicie go odinstalować.

Ostatnia z ważniejszych od strony użytkownika nowości to zmiany w wyglądzie i interfejsie sklepu Android Market. Poprawie ulegnie nie tylko sam wygląd sklepu, ale również jego obsługa. Wszystkie znajdujące się w nim pozycje zostaną podzielone na trzy jednoznaczne kategorie (aplikacje, gry, pobrane), a podczas przegladania aplikacji ma być dostępny sam jej podgląd, co znacznie ma ułatwić użytkownikowi decyzje o jej zakupie.

System Google Android 1.6 pojawi się na rynku w październiku. Wtedy też na półki sklepowe trafią pierwsze bardziej zaawansowane urządzenia z tym systemem na pokładzie oraz dostępne będą aktualizacje dla telefonów znajdujących się już na rynku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)