Ptaki z Czarnobyla. Tak wpływa na nie promieniowanie

Sikorka bogatka.
Sikorka bogatka.
Źródło zdjęć: © Getty Images | Westend61

04.07.2024 07:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ptaki śpiewające z Czarnobyla cierpią z powodu promieniowania. Z najnowszych badań przeprowadzonych na terenie Strefy Wykluczenia wynika, że istnieje związek między promieniowaniem a mimkrobiomem jelitowym ptaków.

Choć od katastrofy w elektrowni w Czarnobylu minęło blisko 40 lat, nadal badane i odczuwalne są jej skutki. Naukowcy nadal przyglądają się skutkom katastrofy i oddziaływaniu promieniowania na dzikie zwierzęta, ponieważ, jak twierdzi Sameli Piirto z fińskiego Uniwersytetu Jyvaskyla, wciąż nie są znane konsekwencje skażenia radiologicznego.

W najnowszym badaniu Piirto i jego zespół sprawdzili, jak promieniowanie wpływa na dwa pospolite gatunki ptaków śpiewających – bogatkę i muchołówkę żałobną. Porównano ptaki, które żyły w dwóch strefach. Pierwsza zlokalizowana została w terenie o wysokim skażeniu, druga zaś tam, skażenie było niższe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na terenie skażonym ptaki zajęły mniej gniazd, ale nie stwierdzono różnic w ekologii rozrodu ani w zdrowiu piskląt, natomiast dieta piskląt na obszarze skażonym była bardziej zróżnicowana. Natomiast z badań odchodów ptaków wyniknęło, że występują różnice w mikrobiomie jelitowym ptaków. Promieniowanie nie wpłynęło na różnorodność bakterii, ale wpływał na ich proporcje.

- Wyniki te tworzą interesujące tło dla zrozumienia ekologii ptaków na obszarach skażonych radiologicznie. Dostarczają nam cennych, nowych informacji na temat wpływu promieniowania na młode ptaki – jest to obszar badań, który do tej pory był niejasny – komentuje Sameli Piirto.

Zmiany w mikrobiomie to nie jedyne, które udało się stwierdzić u ptaków, które żyją na terenie Strefy Wykluczenia. W 2011 r. przeprowadzone zostały badania na 550 ptakach, należących do 48 gatunków. Ptaki, które żyły na terenie skażonym miały mniejsze głowy i mózgi. Było to przyczyną utrzymującego się promieniowania, utrudniającego rozwój ptaków. Naukowcy spekulowali nawet, czy wpływa to na zdolności poznawcze zwierząt.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski