Amerykańskie giganty wylądowały w Poznaniu. Co to za maszyny?
21.07.2023 09:58, aktual.: 21.07.2023 12:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Na lotnisku w Poznaniu wylądowały Lockheed C-5 Galaxy i C-5M Super Galaxy - jedne z największych samolotów na świecie. Są to amerykańskie maszyny przeznaczone do transportu ludzi i sprzętu wojskowego. Obecność dwóch z nich może świadczyć, że ostatni transport był dość spory.
Jak informuje lokalny serwis ePoznan.pl, do portu lotniczego Poznań-Ławica w czwartek po południu przyleciały dwa amerykańskie samoloty transportowe. Na początku na płycie lotniska wylądował Lockheed C-5 Galaxy, a niedługo później usprawniona wersja Lockheed C-5M Super Galaxy.
Lotnisko nie komentuje celu lądowania maszyn, ale można się domyślać, że ich obecność jest związana z obecnością wojsk amerykańskich w naszym kraju. Samoloty Lockheed C-5 Galaxy i C-5M Super Galaxy służą do transportu ludzi oraz sprzętu wojskowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jedne z największych samolotów transportowych
Samoloty Lockheed C-5 Galaxy i C-5M Super Galaxy to obecnie największe samoloty transportowe wykorzystywane przez wojsko Stanów Zjednoczonych (jedynym ich użytkownikiem są Siły Powietrzne USA). Warto wspomnieć, że to nie pierwsza ich wizyta w Poznaniu – maszyny pojawiły się tutaj już w 2021 roku w ramach prowadzonych operacji transportowych, podczas operacji NATO.
C-5 Galaxy to jeden z największych samolotów transportowych na świecie - maszyny weszły do służby w 1968 roku, a na wyposażeniu Sił Powietrznych USA znajduje się 131 egzemplarzy. Konstrukcja ma 75,5 metra długości, a jej rozpiętość skrzydeł wynosi 67,9 metra. Przestrzeń ładunkowa ma pojemność 880 metrów sześciennych - 36 metrów długości, 5,8 metra szerokości i 4,1 metra wysokości. Samolot pozwala na transport całych jednostek wojskowych z ciężkim sprzętem (np. czołgami, śmigłowcami).
Od 1998 roku przeprowadzono gruntowny program modernizacyjny samolotów C-5 Galaxy, czego efektem są m.in. ulepszone modele oznaczone jako C-5M Super Galaxy. Lockheed Martin unowocześnił systemy komunikacji, nawigacji i zabezpieczeń, wymienił silniki, wzmocnił poszycie i konstrukcję kadłuba, dzięki czemu wzrosła ładowność i zasięg maszyny bez tankowania.
W sieci pojawiły się filmiki z przelotu C-5M Super Galaxy – jeden z takich materiałów z serwisu ePoznań możecie zobaczyć poniżej.
Paweł Maziarz, dziennikarz Wirtualnej Polski