Amerykańska broń kosmiczna. DARPA ogłasza nowy program
DARPA – amerykańska agencja zajmująca się rozwojem innowacyjnych technologii wojskowych – chce zwiększyć siłę militarną Stanów Zjednoczonych, wykorzystując w tym celu przestrzeń kosmiczną. Wydała oświadczenie, w którym zachęca prywatne firmy do zgłaszania pomysłów na rozwiązania, które mają potencjał, by zapewnić "przewagę kosmiczną" armii USA.
W komunikacie DARPA wspomina wprost o "nowych metodach i technologiach, które mogą zapewnić żołnierzom przełomowe możliwości ochrony i obrony systemów kosmicznych". Całość stanowi część inicjatywy BRIDGES – Bringing Classified Innovation to Defense and Government Systems.
DARPA szuka pomysłów na broń kosmiczną
Krótko mówiąc: DARPA poszukuje pomysłów na nową broń kosmiczną. Ma ona pomóc w ochronie amerykańskich satelitów i innych systemów kosmicznych przed uszkodzeniem lub zakłóceniem przez wroga. Oprócz defensywy agencja chce też stawiać na ofensywę, a konkretnie na systemy zdolne do przeprowadzania ataków w przestrzeni kosmicznej.
W dokumencie opisano, że operacje obronne polegają na ochronie amerykańskich urządzeń przed wrogimi systemami antysatelitarnymi. Z kolei operacje ofensywne to takie, które "obejmują działania mające na celu oszukanie, zakłócenie, degradację lub zniszczenie militarnych sił przeciwnika w przestrzeni kosmicznej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaka może być broń kosmiczna Ameryki?
W tak ogólnikowy opis wpisują się rozwiązania różnego rodzaju. To mogą być wystrzeliwane z ziemi rakiety przeznaczone do niszczenia satelitów, ale równie dobrze mogą to być umieszczane w kosmosie lasery oślepiające optykę wrogich urządzeń. Innym sposobem na walkę może być zakłócanie częstotliwości radiowych, a niewykluczone jest też stosowanie cyberataków na stacje naziemne. Wreszcie – w grę wchodzi także orbitalna broń rakietowa, a serwis Space.com wspomina też o bardziej egzotycznych koncepcjach, takich jak kosmiczne rozpylacze chemiczne.
DARPA zwraca uwagę na fakt, że kosmiczny rozwój technologiczny dokonuje się przede wszystkim w prywatnych firmach, a nie w agencjach rządowych. Dlatego właśnie je zaprasza do udziału w tej inicjatywie.
– Potencjalnie rewolucyjne koncepcje technologii bezpieczeństwa narodowego w przestrzeni kosmicznej pozostają niewykorzystane. Chcemy to zmienić i sprawić, by przy stole zasiadali innowatorzy, mający najlepsze pomysły na wykorzystanie potencjału w przestrzeni kosmicznej. Chcemy znaleźć rozwiązania, których istnienia nawet nie byliśmy świadomi – powiedział major Michael "Orbit" Nayak z agencji DARPA.
Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski