Amerykanie wysłali myśliwce F‑15 do Polski. Mają "rozpocząć operacje odstraszania"
13.12.2022 16:09, aktual.: 13.12.2022 17:13
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Departament Obrony USA poinformował, że sześć myśliwców F-15 Strike Eagles przydzielonych do 48. Skrzydła Myśliwskiego (ang. 48 Fighter Wing, 48th FW) przybyło do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, aby rozpocząć operację odstraszania na wschodniej flance NATO. Przypominamy, co to za maszyny i jakie mają możliwości.
Z komunikatu Departamentu Obrony USA wynika, że myśliwce F-15 Strike Eagles dotarły do Polski 27 listopada. Przejmą misję myśliwską od 90 Ekspedycyjnego Dywizjonu Myśliwkiego (ang. 90th Expeditionary Fighter Squadron, 90th EFS), którego przedstawiciele powrócą do Joint Base Elmendorf-Richardson na Alasce. Oznacza to, że maszyny zastąpią stacjonujące tutaj myśliwce F-22 Raptor. Ich manewry z polskimi myśliwcami F-16 mieliśmy okazje oglądać pod koniec sierpnia (nagranie z tego wydarzenia można obejrzeć poniżej).
Amerykanie wysłali myśliwce F-15 do Polski
F-15, które przyleciały do Polski, pochodzą z 48. Skrzydła Myśliwskiego, czyli jedynej takiej jednostki w Europie, zlokalizowanej się w brytyjskim RAF Lakenheath. W skład 48th FW wchodzą myśliwce F-15C/D Eagle i F-15E Strike Eagle. Maszyny będą zaangażowane w natowską misję Air Shielding. Jej celem "jest zapewnienie osłony i ochrony wschodniej flanki Sojuszu- od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne, w coraz bardziej złożonym i zmieniającym się środowisku bezpieczeństwa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Amerykańskie orły posiadają imponujące osiągi, co bez wątpienia było jednym z argumentów, przemawiających za tym, żeby maszyny ponownie przerzucić do Polski. Możliwość przenoszenia nawet 7 ton uzbrojenia, maksymalna prędkość Mach 2,5, czy zasięg przekraczający 4,6 tys. km to tylko z kilka wartych uwagi wyróżników F-15. Te ciężkie myśliwce przewagi powietrzne zostały zaprojektowane przez McDonnella Douglasa, a obecnie są produkowane przez Boeinga.
F-15 sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy. Mają długość 19,43, wysokość 5,63 m, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi 13,95 m. Orły posiadają systemy elektroniczne i uzbrojenie do wykrywania, śledzenia i atakowania wrogich samolotów podczas operowania we własnej lub kontrolowanej przez wroga przestrzeni powietrznej. Broń i systemy sterowania lotem zostały zaprojektowane tak, aby jedna osoba mogła bezpiecznie i skutecznie prowadzić walkę w powietrzu.
Standardowe Uzbrojenie F-15 to działko M61 Vulcan kal. 20 mm, a także uzbrojenie podwieszane na zewnętrznych węzłach. Mogą to być kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze pociski AIM-120 AMRAAM, pociski AIM-9 Sidewinder, pociski AIM-7 Sparrow, a także bomby np. Mk83, GBU-10 czy GBU-15. W wersji E można znaleźć także pociski rakietowe powietrze-ziemia np. AGM-130. Jak zwrócił już uwagę Łukasz Michalik, "pod względem przenoszonego arsenału starsze F-15 górują nad najbardziej zaawansowanymi maszynami, jak F-22 Raptor czy F-35 Lightning II, ponieważ ich możliwości nie zostały ograniczone na rzecz cech stealth".
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski