Amerykanie przetestują robotyczne pojazdy wojskowe

Amerykanie przetestują robotyczne pojazdy wojskowe
Źródło zdjęć: © U.S. Army GVSC Ground Vehicle Systems Center
Bolesław Breczko

15.07.2019 07:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W przyszłym roku rozpoczną się ćwiczenia, w których żołnierze-ludzie będą kontrolować żołnierzy-roboty. Armia Stanów Zjednoczonych chce sprawdzić, jak żołnierze będą się zachowywać, i w którym kierunku rozwijać robotyczne, uzbrojone pojazdy.

Nie doczekaliśmy jeszcze czasów, w których żołnierze kontrolują mechy rodem z filmów "Na skraju jutra", czy "Matrix". Na razie armie przyglądają się autonomicznym i kontrolowanym z daleka uzbrojonym pojazdom. Pierwsze są już zresztą od dawna w użyciu, to bojowe drony latające jak np. amerykański MQ-9 Reaper. Teraz amerykańska armia chce sprawdzić możliwości naziemnmych robotow.

Testy rozpoczną się w Forcie Carson w Colorado w 2020 roku. Weźmie w nich udział specjalnie zmodyfikowany transporter opancerzony M113 Bradley o nazwie Mission Enabler Technologies Demonstrator, w skrócie MET-D. Pojazd jest wyposażony w zdalnie sterowane działo główne 25 mm, kamery zapewniające obraz w 360 stopniach i zaawansowane stanowiska dowodzenia z ekranami dotykowymi.

We wnętrzu MET-D znajdzie się kierowca, operator działa głównego i czterech żołnierzy, którzy będą obsługiwać dwa zdalnie sterowane pojazdy na bazie M113 Bradley. Każdy z nich będzie wyposażony w karabin główny 7,62 mm.

Testy mają dostarczyć informacji na temat możliwości i dalszego rozwoju projektu robotycznych pojazdów wojskowych.

Źródło: army.mil

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)