Amazonia otrzyma setki milionów dolarów. Do darczyńców dołączył Emmanuel Macron

Amazonia otrzyma setki milionów dolarów. Do darczyńców dołączył Emmanuel Macron
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

24.09.2019 09:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Prezydent Francji Emmanuel Macron wspólnie z przywódcami Chile i Kolumbii przedstawili w poniedziałek w ONZ na marginesie szczytu klimatycznego plan ochrony Amazonii. Rząd Francji przeznaczy na ten projekt 100 milionów dolarów.

W prezentacji o ochronie Amazonii udział wzięło wielu szefów państw i rządów. Oprócz Emmanuela Macrona, prezydentów Chile i Kolumbii - Sebastiana Pinery i Ivana Duque, obecna była również kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Norwegii Erna Solberg i prezydent Bolivii Evo Morales.

Rząd Francji poinformował, że oprócz 100 milionów dolarów (około 400 milionów złotych) przeznaczonych na walkę o ocalenie Amazonii, "wielcy międzynarodowi donatorzy" obiecali przeznaczyć na ten cel 500 milionów dolarów (około 2 miliardy złotych).

Podczas szczytu klimatycznego o ochronę Amazonii i innych lasów tropikalnych apelował także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Nie zabrakło też kontrowersyjnych wystąpień. Głos na forum zabrała młoda szwedzka aktywistka Greta Thunberg, która obwiniła światowych przywódców o "kradzież jej marzeń i dzieciństwa".

"To wszystko jest złe. Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. A jednak przychodzicie do nas, młodych ludzi, po nadzieję. Jak śmiecie? Ukradliście moje marzenia, moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami, a jednak jestem jedną z tych, która miała szczęście" – powiedziała w poniedziałek podczas swojego wystąpienia w ONZ.

Donald Trump na szczycie klimatycznym

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom na szczyt w Nowym Jorku przybył Donald Trump.

"Bardzo wierzę w czyste powietrze, czystą wodę i wszystkie kraje powinny się porozumieć, by to osiągnąć" – powiedział prezydent USA.

Wystąpienie przywódcy Stanów Zjednoczonych wywołało wśród dziennikarzy spekulacje, że być może Biały Dom zmieni kierunek polityki klimatycznej.

Donald Trump, który wycofał USA z paryskiego porozumienia klimatycznego, oklaskiwał wystąpienie premiera Indii Narendry Modiego, który wzywał do podjęcia natychmiastowych kroków mających na celu zapobieżenie katastrofie klimatycznej.

Słynny aktor zapowiedział przekazanie na cel 20 milionów dolarów

Podczas prezentacji projektu obecny był również słynny aktor Harrison Ford, który w imieniu organizacji pozarządowej Conservation International zapowiedział, że przekaże ona na rzecz inicjatywy Macrona, Pinery i Duque 20 milionów dolarów (około 80 milionów złotych).

Szczyt klimatyczny w Nowym Jorku odbywa się w przeddzień rozpoczęcia debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Biorą w nim udział przywódcy około 60 krajów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)