Amazon płaci za skan odcisku dłoni. Ta kwota to dobry żart

Na ile wyceniasz swój odcisk dłoni? Jeśli zapytasz o to Amazona, odpowie ci, że jest wart około 10 dolarów w promocyjnym kredycie. Jak widać nie tylko pracownicy, ale również klienci nie są zbyt wiele warci dla amerykańskiego przedsiębiorstwa handlowego.

Amazon wycenia twój odcisk dłoni na 10 dolarów.
Amazon wycenia twój odcisk dłoni na 10 dolarów.
Źródło zdjęć: © Amazon
Konrad Siwik

W zeszłym roku Amazon wprowadził swoje nowe biometryczne skanery odcisków dłoni, Amazon One, dzięki którym klienci mogą płacić za towary w niektórych sklepach, machając odciskami dłoni nad jednym ze skanerów. W lutym firma rozszerzyła swoje skanery dłoni na inne sklepy spożywcze, księgarnie i sklepy w Seattle.

Od tego czasu Amazon rozszerzył technologię skanowania biometrycznego na swoje sklepy w całych Stanach Zjednoczonych, w tym w Nowym Jorku, New Jersey, Maryland i Teksasie.

Jeśli zarejestrujesz odciski dłoni w sklepach bez kasy i połączysz je ze swoim kontem Amazon, możesz liczyć na bon promocyjny w wysokości 10 dolarów. Tyle dla firmy założonej przez Jeffa Bezosa są warte twoje dane biometryczne.

Gigant sprzedaży detalicznej twierdzi, że jego sprzęt do skanowania dłoni "przechwytuje najdrobniejsze cechy Twojej dłoni – zarówno szczegóły powierzchni, takie jak linie i grzbiety, jak i cechy podskórne, takie jak układ żył – aby stworzyć podpis dłoni", który jest następnie przechowywany w chmurze i używany do potwierdzenia tożsamości, gdy jesteś w jednym z jego sklepów.

Odcisk dłoni sam w sobie może niewiele zdziałać – choć Amazon twierdzi, że wykorzystuje nieokreślony "podzbiór" anonimowych danych z dłoni do ulepszania technologii. Jednak łącząc je z kontem sklepu, Amazon z biegiem czasu może wykorzystać zebrane dane, takie jak historia zakupów, do kierowania reklam, ofert i rekomendacji do użytkownika.

Amazon twierdzi również, że przechowuje dane dłoni przez czas nieokreślony, chyba że klient zdecyduje się usunąć dane, gdy nie ma już żadnych zaległych transakcji, lub jeśli nie korzystasz z tej funkcji przez dwa lata.

Komentarze (3)