Alternatywny linuksowy system dla urządzeń Nokia
Twórcy projektu Mer ogłosili zakończenie piątej edycji konkursu programistycznego Code Sprint, którego celem było stałe ulepszanie mobilnej wersji dystrybucji Linuksa. Dzięki temu, począwszy od 18 stycznia, regularnie co dwa tygodnie uczestnicy konkursu publikowali usprawnioną wersję OS-u.
Ostateczny cel przedsięwzięcia, jakim było oficjalne wydanie wersji 0.1. mobilnego systemu dla urządzeń Nokia Internet Tablet, nie został jednak osiągnięty – zainteresowani muszą zatem zadowolić się wersją 0.9 wydaną na początku marca.
Początkowo programiści mieli zamiar dostosować oczekiwaną w tym roku wersję 5.0 platformy Maemo do pracy ze znajdującymi się już na rynku urządzeniami Nokii z serii 770. N800 i N810 z procesorami OMAP 2 (zgodnie z wcześniejszymi założeniami miała ona obsługiwać tylko nowsze modele Internet Tablet z układami OMAP 3). Z biegiem czasu z pierwotnego projektu rozwinęła się samodzielna dystrybucja Linuksa, powstała na bazie przeniesionego na platformę ARM kodu mającej się ukazać pod koniec kwietnia dystrybucji Ubuntu 9.04 (Jaunty Jackalope) i uzupełniona o liczne otwartoźródłowe elementy pochodzące z Maemo.
Oprócz tego projektanci próbują zintegrować z systemem zamknięte komponenty, takie jak własnościowe sterowniki do akceleratorów graficznych, a także pliki firmware. Twórcy systemu Mer nie muszą się też obawiać niekorzystnych działań ze strony Nokii. Fiński producent nie zamierza utrudniać rozwoju dystrybucji i służy pomocą w zakresie zamkniętego oprogramowania. Mimo to Mer nie ogranicza się tylko do Internet Tabletów, lecz ma stać się otwartą platformą obsługującą także inne mobilne urządzenia z architekturą ARM.
Ogólnie rzecz biorąc, Mer bardziej przypomina dystrybucję desktopową niż system typu embedded taki jak platforma Maemo. W związku z tym w wielu miejscach Mera znajdziemy oryginalne narzędzia GNU zamiast np. Busyboksa. Mimo to twórcy projektu nie zrezygnowali np. z pakietu narzędziowego Hildon obecnego standardowo w aplikacjach Maemo. Ponieważ Mer, podobnie jak Ubuntu i platforma Maemo, korzysta z formatu pakietów rodem z Debiana, programiści tego systemu zapewniają, że wiele aplikacji Maemo można bezproblemowo zainstalować i używać także w ich dystrybucji. Użytkownicy mogą zresztą przełączać się między Maemo i Merem za pomocą bootloadera, jeśli Mer jest zainstalowany na karcie pamięci, a nie bezpośrednio w pamięci flash urządzenia.
W zależności od modelu instalacja dystrybucji może jeszcze być dość uciążliwa. Odpowiednią instrukcję znajdziemy w informacjach do wydania 0.9. Następna i jednocześnie ostatnia edycja Code Sprint, mająca prowadzić do wersji 0.11, zakończy się 30 marca. Po tygodniowej fazie finalizacyjnej 6 kwietnia ma się ukazać stabilne wydanie 0.12, które powinno być znacznie łatwiejsze do zainstalowania na rozmaitych modelach Internet Tabletów.
wydanie internetowe www.heise-online.pl