Alternatywa dla SLI Nvidii i ATI CrossFire?

Alternatywa dla SLI Nvidii i ATI CrossFire?

Alternatywa dla SLI Nvidii i ATI CrossFire?
16.07.2008 16:00, aktualizacja: 16.07.2008 16:11

Mało znana ( na razie ) firma Lucid Logix poinformowała o pracach nad technologią umożliwiającą zespolenie wielu kart graficznych do przeprowadzania obliczeń związanych z generowaniem grafiki komputerowej.

Silnik Hydra, w postaci pojedynczego układu "system on a chip" stanowić ma swego rodzaju bufor pomiędzy chipsetem płyty głównej a kartami graficznymi. Za pomocą "inteligentnych algorytmów" ma on sterować obliczeniami dokonywanymi przez sprzężone karty i dynamicznie przydzielać im zadania związane z generowaniem grafiki ( procesory równolegle przeliczają poszczególne fragmenty danej sceny, zamiast - jak ma to miejsce w SLI czy CrossFire - naprzemiennie obliczać wizualizację całych klatek animacji ). Ma to wpłynąć na realną poprawę wydajności zespolonych ze sobą procesorów graficznych.

Technologia ma charakteryzować się dużą kompatybilnością - producent zapewnia, że będzie współpracować z dowolną kartą graficzną, procesorem czy chipsetem w płycie głównej. Jak bowiem wiadomo, proponowane dziś przez czołowych producentów procesorów graficznych nakładają na użytkowników pewne ograniczenia - m.in. z SLI nie mogą korzystać posiadacze komputerów, których płyty główne nie posiadają chipsetów Nvidia nForce.

Prezentacja systemu Hydra ma nastąpić w pierwszej połowie przyszłego roku.

Co ciekawe, izraelska spółka Lucid Logix korzysta ze wsparcia finansowego koncernu Intel ( na początku 2007 r. otrzymała dofinansowanie od spółki inwestycyjnej Intel Capital ). Warto dodać, że w spółce znaleźli zatrudnienie m.in. były główny architekt oprogramowania w Nvidii, Nick Triantos oraz Moshe Steiner, niegdyś przedstawiciel Intela.

Więcej informacji: Lucid Logix - http://www.lucidlogix.com

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)