Algorytm oceni zdolność kredytową. Polskie rozwiązanie ma 95 proc. skuteczność

Sztuczna inteligencja oceni, czy będziemy wiarygodnymi klientami dla instytucji finansowych. Jak wynika z najnowszych badań, skuteczność algorytmu jest na poziomie 95 proc., co może oznaczać, że w przyszłości zastąpi analityków bankowych.

Sztuczna inteligencja oceni zdolność kredytową
Sztuczna inteligencja oceni zdolność kredytową
Źródło zdjęć: © Pixabay

04.05.2021 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Katowicki Epeer poinformował, że po sześciu miesiącach "uczenia się", sztuczna inteligencja była w stanie z 95 proc. skutecznością ocenić zdolność kredytową osoby starającej się o pożyczkę. 

W 2019 roku, kiedy firma po raz pierwszy zaprezentowała swój pomysł na StartupBootcamp FinTech Dubaj, rozwiązanie zostało uznane za jedno z najbardziej rewolucyjnych w branży finansowej. Od tego czasu minęły 2 lata i o polskim startupie robi się coraz głośniej. 

Pierwsze dane potwierdzające wyniki tzw. scoringu behawioralnego sprawiły, że polskie rozwiązanie znalazło się w ścisłej czołówce tych stosowanych w Europie, gdzie analityków zastąpiono algorytmami. 

- Scoring behawioralny polega na ocenie ryzyka kredytowego za pomocą Sztucznej Inteligencji, Machine i Deep Learningu na podstawie informacji na temat zachowania użytkowników epeera - wyjaśnił Maciej Jarząb, CEO Epeera. - Bazujemy na ponad 1000 pojedynczych informacji, które skategoryzowaliśmy w 17 grupach. Korelacje są czasami mocno zaskakujące.

Dla przykładu: dane wskazują, że młode mamy są świetnymi pożyczkobiorcami, a osoby interesujące się modą i branżą beauty nie mają problemu ze spłatą długów. O wiele gorzej wypadają osoby interesujące się podróżami, biznesem i nieruchomościami, czytamy w raporcie Epeera.

- Rzeczywistość znacznie przerosła nasze oczekiwania. Skuteczność uczenia się naszych algorytmów jest niewiarygodnie wysoka. Wszystko wskazuje na to, że za pół roku będziemy mogli ogłosić 99 proc. skuteczność naszego scoringu - dodał Marcin Bierut współzałożyciel startupu. 

Wspomniał również, że przy pracach nad algorytmem pomogły Microsoft Azure i Algolytics. W rozwój tego rozwiązania zainwestowali także fundusz inwestycyjny Evig Alfa, ukraiński inwestor Taras Pylypiuk i wiele wskazuje na to, że wkrótce grono to powiększy się też o Carlson Investements S.A. 

Polski startup zamierza do końca II kwartału br. roku rozpocząć działalność na Ukrainie i kolejnych rynkach na wschodzie. Do końca roku firma chce również rozwijać się na rynku hiszpańskojęzycznym, m.in. w Ameryce Południowej. 

Komentarze (3)