Aktywowałeś usługę “Maluch”? Spokojnie, to tylko oszustwo

Aktywowałeś usługę “Maluch”? Spokojnie, to tylko oszustwo30.03.2017 09:48
Aktywowałeś usługę “Maluch”? Spokojnie, to tylko oszustwo
Źródło zdjęć: © Fotolia

Oszuści wysyłają kolejne fałszywe SMS-y, informujące o aktywowaniu usługi. To przekręt, przez który możemy niepotrzebnie stracić pieniądze.

Od środy Polacy otrzymują SMS-y z numeru 516087625. Ich treść zawsze jest taka sama:

"Dziękujemy za aktywację usługi MALUCH. Dziennie otrzymasz 3 wiadomości SMS z krótkimi opowiadaniami (koszt każdej 3,69 zł). Aby zrezygnować z usługi i uniknąć opłat, wyślij SIM.MALUCH na numer 92555".

Rzecz jasna na tym polega przekręt. Usługa nigdy nie może się sama aktywować. Przestępcy liczą na to, że ofiara się przestraszy i zechce jak najszybciej wyłączyć płatne treści, które rzekomo zostały aktywowane. I wpadnie w ich pułapkę.

Wysłanie SMS-a na podany numer kosztuje 25 zł netto, czyli 30,75 zł brutto. Dopiero odpowiedź na tę wiadomość sprawi, że aktywujemy płatną usługę. Dlatego lepiej takie SMS-y po prostu ignorować. O całej sprawie informuje portal niebezpiecznik.pl.

288935759351064634
© WP.PL

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z oszustwem, patrzmy na numer, który wysyła nam wiadomość. Każdy przedsiębiorca, który chce naliczać dodatkowe opłaty za połączenia, ma obowiązek zgłoszenia usługi premium oraz oznaczenia jej specjalnym numerem. Polega to na zastosowaniu charakterystycznej dla tego rodzaju połączeń numeracji. Zatem na pewno zapłacimy więcej, wysyłając SMS-y/MMS-y pod numery zaczynające się od cyfry 7 lub od cyfry 9. Tak też jest w opisywanym przypadku.

Jak bronić się przed SMS-ami premium? Można zażądać od operatora blokady wszystkich numerów o podwyższonej płatności. Szczegóły opisaliśmy w naszym poradniku: “Numery premium - jak nie wpaść w pułapkę oszustów?”.

Na szczęście oszuści wysyłający takie wiadomości nie są bezkarni. Niedawno policja z Krakowa rozbiła szajkę, która zajmowała się między innymi nacioganiem ludzi na SMS-y premium. Mamy nadzieję, że kolejne grupy spotka podobny los.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)