Akcyza na samochody hybrydowe będzie niższa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Akcyza na samochody hybrydowe będzie niższa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy29.10.2019 11:32
Akcyza na samochody hybrydowe będzie niższa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

Samochody hybrydowe, w tym hybrydy plug-in, wyraźnie potanieją. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która obniża podatek na niektóre pojazdy.

Zgodnie z nowelizacją, hybrydy i hybrydy plug-in z silnikami o pojemności od 2 do 3,5 litra będą objęte podatkiem akcyzowym w wysokości 9,3 procent. Jednocześnie samochody hybrydowe z silnikami do 2 litrów zostaną objęte akcyzą 1,55 proc.

Jak zwraca uwagę serwis elektrowoz.pl, obecne przepisy mogą jednak prowadzić do zaskakującej sytuacji na początku 2021 roku. O ile do tego czasu znów nie zmienią się zasady naliczania akcyzy, hybrydowe samochody będą wówczas objęte niższym podatkiem od hybryd plug-in, a to właśnie te drugie są bardziej przyjazne dla środowiska.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Publikacja ustawy w listopadzie będzie więc oznaczać obowiązywanie nowych zasad od stycznia 2020 roku. Akcyza na samochody w pełni elektryczne pozostaje na poziomie 0 proc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)