Akcyza na samochody hybrydowe będzie niższa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Akcyza na samochody hybrydowe będzie niższa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Akcyza na samochody hybrydowe będzie niższa. Prezydent podpisał nowelizację ustawy
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Oskar Ziomek
29.10.2019 11:32

Samochody hybrydowe, w tym hybrydy plug-in, wyraźnie potanieją. Wszystko za sprawą podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która obniża podatek na niektóre pojazdy.

Zgodnie z nowelizacją, hybrydy i hybrydy plug-in z silnikami o pojemności od 2 do 3,5 litra będą objęte podatkiem akcyzowym w wysokości 9,3 procent. Jednocześnie samochody hybrydowe z silnikami do 2 litrów zostaną objęte akcyzą 1,55 proc.

Jak zwraca uwagę serwis elektrowoz.pl, obecne przepisy mogą jednak prowadzić do zaskakującej sytuacji na początku 2021 roku. O ile do tego czasu znów nie zmienią się zasady naliczania akcyzy, hybrydowe samochody będą wówczas objęte niższym podatkiem od hybryd plug-in, a to właśnie te drugie są bardziej przyjazne dla środowiska.

Nowelizacja ustawy ma wejść w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. Publikacja ustawy w listopadzie będzie więc oznaczać obowiązywanie nowych zasad od stycznia 2020 roku. Akcyza na samochody w pełni elektryczne pozostaje na poziomie 0 proc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)