Akcjonariusze żądają zaprzestania produkcji odtwarzacza Zune

Akcjonariusze żądają zaprzestania produkcji odtwarzacza Zune

Akcjonariusze żądają zaprzestania produkcji odtwarzacza Zune
02.08.2009 12:30, aktualizacja: 03.08.2009 15:57

Zdaniem udziałowców Microsoftu, firma z Redmond powinna zrezygnować z produkcji mającego stanowić konkurencję dla iPoda odtwarzacza multimedialnego Zune.

Według Susan Kevorkian z firmy analitycznej IDC, odtwarzacz Zune nie ma szansy nawiązać walki z konkurencyjnym odtwarzaczem Apple. Do produktu Microsoftu należy bowiem zaledwie 5. rynku urządzeń PMP.
Warto też dodać, że w ostatnim kwartale dochód zajmującego się między innymi rozwojem odtwarzacza Zune działu Entertainment and Devices (pominąwszy wkład części zajmującej się konsolą Xbox) zmniejszył się aż o 4. % i wyniósł 211 milionów dolarów (stanowi to zaledwie około 2 % całego dochodu Microsoftu), podczas gdy sprzedaż iPoda była mniejsza o 11 % i przyniosła Apple dochód rzędu 1,5 miliarda dolarów (suma ta stanowi około 18% całego dochodu firmy z Cupertino). Co więcej, niektóre sklepy w Stanach Zjednoczonych postanowiły zaprzestać sprzedaży multimedialnego sprzętu Microsoftu.

Obraz
© (fot. IDG)

Biorąc powyższe pod uwagę, część udziałowców Microsoftu jest zdania, że powinien on zrezygnować z produkcji odtwarzacza Zune i skupić się na bardziej perspektywicznym rynku smartfonów.

Konkurent iPoda miał swoją premierę rynkową w 2006 roku. Obecnie natomiast szykowana jest jego najnowsza wersja - Zune HD - która powinna pojawić się w sprzedaży we wrześniu tego roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)