Airbus ROXY zamienia pył księżycowy na tlen

Airbus ROXY zamienia pył księżycowy na tlen

Księżycowy moduł laboratroium Airbusa
Księżycowy moduł laboratroium Airbusa
Bolesław Breczko
28.10.2020 11:44, aktualizacja: 01.03.2022 14:25

Firma Airbus wynalazła sposób produkcji tlenu z pyłu księżycowego. Naukowcom udało się na razie osiągnąć to w laboratorium z użyciem materiału, który symuluje pył.

Naukowcom udało się zaprezentować produkcję tlenu i metali z symulowanego pyłu księżycowego (regolitu) za pomocą wynalezionego w laboratoriach Airbusa procesu nazwanego ROXY (Regolith to OXYgen and Metals Conversion). Zdaniem reprezentantów Airbusa ROXY może zrewolucjonizować eksplorację kosmosu przez ludzi.

- Ten przełom jest ogromnym krokiem naprzód, przybliża nas o krok do możliwości długotrwałego życia na Księżycu - powiedział Jean-Marc Nasr, szef pionu systemów kosmicznych w Airbusie. - ROXY jest dowodem na to, że współpraca między przemysłem i czołowymi naukowcami na świecie może przynieść ogromne, namacalne korzyści, przesuwające granice przyszłych badań.

ROXY umożliwia zaprojektowanie małego, prostego, kompaktowego i opłacalnego zakładu zamiany regolitu na tlen i metale, a zatem idealnie nadaje się do obsługi szerokiego zakresu przyszłych misji eksploracji kosmosu. Nie wymagający dodatkowych materiałów ani materiałów eksploatacyjnych z Ziemi - z wyjątkiem dostawy samego reaktora ROXY -zakład taki może stanowić serce zintegrowanego łańcucha technologicznego, służącego do wytwarzania warstw przyrostowych, potrzebnych do wytwarzania szerokiej gamy produktów „Made on the Moon”. Mogą to być metale, stopy i tlen. W połączeniu z lodem księżycowym możliwe byłoby nawet wyprodukowanie paliwa rakietowego z proszku metalowego ROXY.

Na Ziemi ROXY otwiera nową drogę do drastycznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, które powstają przy produkcji metali. Przy obecnie stosowanych technologiach globalna produkcja metali ma poważny wpływ na środowisko. Produkcja stali to około 5 proc. całkowitej globalnej emisji CO2. Wiele metali uzyskuje się w procesach, które emitują znaczne ilości szkodliwych dla środowiska perfluorowęglowodorów (PFC). Ponieważ ROXY jest zasadniczo procesem bezemisyjnym, ten wpływ na środowisko można zmniejszyć, zapewniając znaczący wkład w realizację celów ONZ odnoszących się do zrównoważonego rozwoju - to kolejny przykład tego, jak technologie kosmiczne mogą poprawić życie na Ziemi.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)