NASA odkryła wodę na Księżycu

NASA odkryła wodę na Księżycu26.10.2020 17:14
Księżyc
Księżyc
Źródło zdjęć: © NASA | NASA

NASA znalazła wodę na Księżycu. Znajduje się na nasłonecznionej powierzchni Księżyca.

Woda została znaleziona na stronie oświetlonej przez Słońce, wcześniej była zaobserwowana tylko na biegunach i to w formie lodu. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy do odkrytej wody uda się dostać robotom lub ludziom. Na pewno będzie jednak łatwiej dostępna niż lód w głębokich i zacienionych kraterach.

Wodór już wcześniej został zaobserwowany na Księżycu, jednak nie było wiadomo, czy tworzy on wodę. Teraz udało się to dzięki obserwacji fal o długości 6 mikronów. To pozwoliło wykryć obecność molekuł wody.

Są to pojedyncze molekuły, nie płynna woda lub lód. Naukowcy uważają, że woda może pochodzić z mikro meteorów. Odkrycie cząsteczek wody może pomóc w misji Artemis zaplanowanej na 2024 rok. Pozwoli to na produkcję wody bezpośrednio na Księżycu i nie trzeba jej będzie zabierać z Ziemi.

Zobacz: Cztery planety, na których może istnieć życie

Następnymi zadaniami NASA w tej kwestii będzie wysłanie na Księżyc robotów, które sprawdzą dostępność wody oraz, czy da się ją łatwo wydobyć z ziemi Księżyca. Odkrycia udało się dokonać dzięki latającemu obserwatorium SOFIA, które znajduje się na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747 Jumbo Jet.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)