NASA odkryła wodę na Księżycu

NASA odkryła wodę na Księżycu

Księżyc
Księżyc
Źródło zdjęć: © NASA | NASA
26.10.2020 17:14, aktualizacja: 01.03.2022 14:21

NASA znalazła wodę na Księżycu. Znajduje się na nasłonecznionej powierzchni Księżyca.

Woda została znaleziona na stronie oświetlonej przez Słońce, wcześniej była zaobserwowana tylko na biegunach i to w formie lodu. Na razie jeszcze nie wiadomo, czy do odkrytej wody uda się dostać robotom lub ludziom. Na pewno będzie jednak łatwiej dostępna niż lód w głębokich i zacienionych kraterach.

Wodór już wcześniej został zaobserwowany na Księżycu, jednak nie było wiadomo, czy tworzy on wodę. Teraz udało się to dzięki obserwacji fal o długości 6 mikronów. To pozwoliło wykryć obecność molekuł wody.

Są to pojedyncze molekuły, nie płynna woda lub lód. Naukowcy uważają, że woda może pochodzić z mikro meteorów. Odkrycie cząsteczek wody może pomóc w misji Artemis zaplanowanej na 2024 rok. Pozwoli to na produkcję wody bezpośrednio na Księżycu i nie trzeba jej będzie zabierać z Ziemi.

Następnymi zadaniami NASA w tej kwestii będzie wysłanie na Księżyc robotów, które sprawdzą dostępność wody oraz, czy da się ją łatwo wydobyć z ziemi Księżyca. Odkrycia udało się dokonać dzięki latającemu obserwatorium SOFIA, które znajduje się na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747 Jumbo Jet.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (144)