AI pomoże przewidzieć trzęsienia ziemi. Już teraz robi to z dużą skutecznością
Sztuczna inteligencja (AI) opracowana przez naukowców z University of Texas w Austin, w ciągu siedmiu miesięcy, zdołała z powodzeniem przewidzieć 70% trzęsień ziemi w okolicach Chin na tydzień przed ich wystąpieniem - takie informacje przekazał "Bulletin of the Seismological Society of America".
10.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 18:40
Zespół naukowców z University of Texas w Austin stworzył algorytm, który wykorzystuje zestaw funkcji statystycznych opartych na ich wiedzy na temat fizyki trzęsień ziemi. Sztuczna inteligencja, na której opiera się algorytm, była szkolona na podstawie pięcioletniej bazy danych sejsmicznych. Następnie, AI "nasłuchiwała" sygnałów odbieranych przez sejsmografy, aby wykryć oznaki nadchodzących trzęsień ziemi.
Trzęsienia ziemi zostaną wykryte przez AI
Dzięki temu procesowi, sztuczna inteligencja była w stanie stworzyć cotygodniowe prognozy. W rezultacie, AI z powodzeniem przewidziała 14 trzęsień ziemi w promieniu ponad 320 kilometrów, niemal dokładnie przewidując siłę trzęsień. Jedno trzęsienie ziemi zostało przeoczone przez AI, a osiem razy wysłała fałszywe ostrzeżenia.
Ten eksperyment był częścią międzynarodowego konkursu zorganizowanego w Chinach, w którym sztuczna inteligencja opracowana przez University of Texas w Austin zdobyła pierwsze miejsce spośród 600 innych projektów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż na razie nie wiadomo, czy to samo podejście będzie skuteczne w innych lokalizacjach, autorzy są przekonani, że uzyskane wyniki są znaczącym krokiem naprzód w badaniach nad prognozowaniem trzęsień ziemi za pomocą sztucznej inteligencji. Naukowcy z Teksasu mają nadzieję, że technologia oparta na sztucznej inteligencji będzie mogła być wykorzystana do minimalizowania wpływu trzęsień ziemi na życie ludzi i gospodarkę.
Eksperci uważają, że w miejscach wyposażonych w odpowiednie sieci monitorowania sejsmicznego, takich jak Kalifornia, Włochy, Japonia, Grecja, Turcja i Teksas, sztuczna inteligencja może poprawić swój wskaźnik skuteczności i zawęzić przewidywania miejsca trzęsienia do kilkudziesięciu kilometrów.
Sergey Fomel, profesor University of California i członek zespołu badawczego, stwierdził: "Przewidywanie trzęsień ziemi to Święty Graal. Nie jesteśmy jeszcze blisko przewidywania dla dowolnego miejsca na świecie, ale to, co osiągnęliśmy, wskazuje, że to, co uważaliśmy za problem niemożliwy do rozwiązania w zasadzie można rozwiązać."
Następnym krokiem w badaniach ma być przetestowanie sztucznej inteligencji w Teksasie, gdzie występuje wiele trzęsień ziemi o małej i średniej sile. W sieci TexNet znajduje się 300 stacji sejsmicznych, a dostępne są także ponad sześć lat ciągłych zapisów, co czyni z Teksasu idealne miejsce do weryfikacji metody.
Szczegółowe informacje na temat badań można znaleźć w artykule źródłowym (https://pubs.geoscienceworld.org/ssa/bssa/article-abstract/doi/10.1785/0120230031/627949/Earthquake-Forecasting-Using-Big-Data-and).