AI pisze prace dyplomowe. Teraz promotorzy będą wiedzieć, kto z niej korzystał

AI pisze prace dyplomowe. Teraz promotorzy będą wiedzieć, kto z niej korzystał

Promotor sprawdzi, czy student korzystał z technologii GPT przy pisaniu pracy dyplomowej - zdjęcie ilustracyjne
Promotor sprawdzi, czy student korzystał z technologii GPT przy pisaniu pracy dyplomowej - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
oprac. KMO
15.02.2024 13:20

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) poinformował w czwartek, że wprowadził nową funkcję do Jednolitego Systemu Antyplagiatowego (JSA). Ta innowacyjna funkcja umożliwia każdej jednostce prowadzącej studia wyższe lub szkołę doktorską bezpłatne sprawdzenie, czy prace dyplomowe zostały napisane przy użyciu sztucznej inteligencji.

Nauczyciele akademiccy zgłaszali zapotrzebowanie na narzędzie, które umożliwiłoby im sprawdzenie, czy studenci korzystali z pomocy sztucznej inteligencji podczas pisania swoich prac - podał PIB. W odpowiedzi na te potrzeby, eksperci z OPI rozbudowali Jednolity System Antyplagiatowy (JSA), dodając do niego nową funkcję.

Nowa funkcja w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym

Jak działa ta nowa funkcja JSA? Opiera się na hipotezie, że im większa regularność w tekście, tym większe jest prawdopodobieństwo, że tekst został wygenerowany przez model językowy, a nie napisany przez człowieka. "Założenie to wynika z zastosowanego algorytmu, który jest w stanie wygenerować tekst regularny i przewidywalny" - wyjaśniono w komunikacie.

Małgorzata Wartacz, kierowniczka projektu JSA w OPI, zaznaczyła, że JSA nie daje stuprocentowej pewności, że tekst jest plagiatem lub został napisany przez sztuczną inteligencję. System ten określa jedynie prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Ostateczna decyzja zawsze należy do promotora, który weryfikuje raport otrzymany z JSA i stwierdza, czy dana praca dyplomowa jest oryginalna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Stale rozwijamy nasz system i słuchamy głosów ze środowiska akademickiego. Poszerzamy liczbę baz referencyjnych i zapewniamy większe umiędzynarodowienie naszego narzędzia" - dodała Wartacz.

OPI podkreślił, że plagiat z użyciem sztucznej inteligencji jest trudniejszy do wykrycia i prowadzi do utraty indywidualności oraz oryginalności prac dyplomowych. Może on przyczyniać się do rozprzestrzeniania fałszywych lub niezweryfikowanych informacji oraz wyciągania wniosków naukowych w oparciu o nieprawdziwe dane.

Zdaniem ekspertów OPI, na rynku nie istnieje obecnie żadne inne rozwiązanie, które lepiej pomogłoby udzielić odpowiedzi na pytanie, czy tekst został napisany przez sztuczną inteligencję. "Nawet twórcy technologii ChatGPT nie mają takiego narzędzia, które byłoby w stanie dokładnie ocenić, czy praca została napisana przez bota, czy przez człowieka" - wskazali w komunikacie.

Jednolity System Antyplagiatowy jest narzędziem służącym do wykrywania plagiatów w pracach dyplomowych (inżynierskich, licencjackich, magisterskich i doktorskich). Jest bezpłatnie udostępniany wszystkim uczelniom w Polsce. Od 2019 roku wszystkie prace dyplomowe są zobowiązane do sprawdzenia za pomocą tego systemu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)