Afera podsłuchowa: przestaną płacić hakerowi

Afera podsłuchowa: przestaną płacić hakerowi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

25.07.2011 10:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

News Corp., koncern medialnego magnata Ruperta Murdocha, poinformował, że przestał płacić rachunki prawników prywatnego detektywa i hakera Glenna Mulcaire'a, jednej z najważniejszych postaci w aferze podsłuchowej - podała w środę telewizja Sky

Mulcaire to barwna postać, próbował szczęścia jako piłkarz, a przed związaniem się z tabloidem "News of the World" ("NotW") prowadził własną firmę zapewniającą klientom ochronę przed wścibskimi mediami; w aferze podsłuchowej oskarżany jest m. in. o włamania do skrzynek głosowych na zlecenie "NotW".

Niektórzy mówią nawet, że robił to "na przemysłową skalę". Przyjaciele nazywali go "trigger" (język spustowy, cyngiel).

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Z początkiem lipca, po ujawnieniu bulwersującej sprawy włamania do skrzynki głosowej 13-letniej dziewczynki, którą uprowadzono i zamordowano, Mulcaire za pośrednictwem "Guardiana" przeprosił tych, których skrzywdził. Swoje działania wytłumaczył "bezlitosną presją" i "nieustającymi żądaniami wyników" pod jego adresem.

Zarzuca mu się, że namierzał telefony komórkowe polityków, celebrytów, współpracowników dworu królewskiego (za to już w 200. roku został skazany na pół roku więzienia), rodziny żołnierzy poległych w Afganistanie i Iraku.

Niewykluczone, że Mulcaire znów zostanie przesłuchany w związku z nowym dochodzeniem policyjnym ws. afery podsłuchowej i postępowanie wobec niego zostanie wznowione. W związku z dochodzeniem z lat 2005-0. w jego mieszkaniu przejęto materiał dowodowy, przez który policja przekopuje się dopiero teraz.

80-letni Rupert Murdoch i jego 38-letni syn James - szef News International, przyznali we wtorek na posiedzeniu komisji śledczej Izby Gmin ds. kultury, mediów i sportu, że wciąż pokrywają rachunki Mulcaire'a za pomoc prawną.

W raporcie ze środy komisja Izby Gmin oskarżyła News International o to, że spółka "podejmowała celowe zabiegi w celu utrudniania policyjnego śledztwa ws. afery podsłuchowej".

"Komitet ds. zarządu i standardów News Corp. zebrał się w środę rano i postanowił odejść ze skutkiem natychmiastowym od ustaleń dotyczących zwrotu kosztów prawnych Glenna Mulcaire'a" - cytuje Sky komunikat News International.

Komitet deklaruje gotowość pełnej współpracy z każdą władzą prowadzącą dochodzenia i śledztwa ws. afery podsłuchowej. Zastrzega też, że może przeprowadzić własne dochodzenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Sky publikuje też e-maila Ruperta Murdocha do pracowników News International, w którym prasowy magnat grozi konsekwencjami tym, którzy nadużyli jego zaufania i zaufania osób z kierownictwa koncernu.

Jedno z trudnych pytań pod adresem koncernu dotyczy domniemanych płatności dla policji w zamian za tajne informacje oraz pozasądowych odszkodowań dla ofiar podsłuchów, co bywa interpretowane jako próba tuszowania skandalu. Nie wiadomo, kto zatwierdzał wypłatę wysokich odszkodowań i jak je rozliczano.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także