Adobe udostępnia Photoshop Express beta

Adobe udostępnia Photoshop Express beta
Źródło zdjęć: © Adobe

27.03.2008 12:00, aktual.: 27.03.2008 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Webowa wersja sztandarowej aplikacji Adobe do obróbki grafiki rastrowej i fotoretuszu jest już dostępna w Internecie. W obecnym stadium jest ona dostępna tylko po angielsku. Adobe zapowiada plany udostępnienia narzędzia w innych językach, a na razie zastrzega, że próba skorzystania z programu spoza USA może zaowocować mizerną wydajnością. W naszym teście aplikacja wypadła jednak zachęcająco.

Korzystanie z Photoshop Express jest darmowe; należy tylko utworzyć profil użytkownika ( w ramach rejestracji trzeba podać imię, nazwisko, miejsce urodzenia oraz adres poczty elektronicznej ). Photoshop Express umożliwia przechowywanie do 2 GB plików graficznych, edytowanie ich oraz wymianę ( publikację ) w Internecie. Narzędzie umożliwić ma także komunikację z serwisami społecznościowymi, np. Facebook.

Obraz
© Ekran startowy programu (fot. IDG)

Po przejściu procesu rejestracji i zalogowaniu się do konta naszym oczom ukazuje się "ekran startowy" - z jego poziomu można przesłać zdjęcia z komputera lokalnego do webowego repozytorium, przejść do ekranu edycji obrazów lub obejrzeć galerie innych użytkowników.

Zdjęcia można dodać do biblioteki lub do nowej bądź istniejącej galerii. Obrazy w bibliotece MyPhotos moża organizować wg daty utworzenia lub oceny ( rating ), dostępna jest także możliwość zmiany podglądu zdjęć - widok miniatur, listy szczegółowej oraz "przezrocza" ( w tym pierwszym trybie rozmiar miniatur można skalować, co nasuwa skojarzenia z funkcjonalnością eksploratora Windows w Viście ). Jedno kliknięcie wyświetla również panel boczny dostarczający informacji o właściwościach zaznaczonego aktualnie zdjęcia, w tym tak szczegółowe dane jak ustawienia aparatu w chwili wykonania fotografii ( prędkość migawki, ekspozycja, ogniskowa, itp. ).Producent zapewnia, że wiele wysiłku przeznaczono do stworzenia łatwego w obsłudze i przyjaznego interfejsu użytkownika - aplikacja jest w końcu przeznaczona dla osób zajmujących się retuszem czy edycją grafiki amatorsko. Do wprowadzenia podstawowych modyfikacji ( usuwanie efektu czerwonych oczu, konwersja do obrazu czarno-białego, kadrowanie, zmiana rozmiaru )
wystarcza kilka kliknięć.

Faktycznie - po najechaniu kursorem na zdjęcie w bibliotece pojawia się menu rozwijane "Photo Options", w którym dostępne są opcje obrotu obrazu, przesłanie e-mailem, pobranie, ustawienie jako awatar w profilu użytkownika, ustawienie jako tło galerii dodanie parametru IMG SRC na potrzeby wstawienia na innej stronie WWW ) no i oczywiście opcja Edit. Jej kliknięcie przenosi do ekranu edycyjnego.

Funkcie edytorskie uporządkowane są po jego lewej stronie i pogrupowane w trzy kategorie:
- Podstawowe - m.in. kadrowanie, usuwanie "czerwonych oczu", nasycenie,
- Tuning - m.in. balans bieli i nasycenie,
- Efekty - m.in. zniekształcenia, szkic, obraz czarno-biały. Wszystkie modyfikacje odbywają się w czasie rzeczywistym, a po wybraniu dowolnej opcji nad obrazem pojawiają się miniaturki przedstawiające różne "stadia" zastosowania danego efektu. Po zakończeniu modyfikacji wystarczy kliknąć przycisk Save, dostępny w prawym dolnym rogu ekranu ( obok niego znajdują się też przyciski podglądu oryginału oraz anulowania wszystkich wprowadzonych zmian ).

Photoshop Express działa pod wszystkimi popularnymi przeglądarkami internetowymi - Internet Explorerem, Firefoksem, Safari, itp. Wymagane jest posiadanie zainstalowanej w systemie wtyczki Flash Player 9.

Narzędzie zbudowano w oparciu o technologię Flex. Przypomnijmy, iż to nie pierwsza webowa aplikacja Adobe do obróbki multimediów - firma ma już na koncie Premiere Express, webowego odpowiednika swojego programu do edycji wideo.

Więcej informacji: Adobe Photoshop Express beta - http://www.photoshop.com/express/landing.html

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także