Adobe - open source w aplikacjach RIA dla przedsiębiorstw

Adobe - open source w aplikacjach RIA dla przedsiębiorstw
Źródło zdjęć: © Adobe

14.12.2007 13:15, aktual.: 14.12.2007 13:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adobe przedstawiło plany udostępnienia kodu źródłowego swoich
zdalnych i komunikacyjnych technologii poprzez wprowadzenie na rynek
nowego rozwiązania open source o nazwie BlazeDS

*Adobe przedstawiło plany udostępnienia kodu źródłowego swoich zdalnych i komunikacyjnych technologii poprzez wprowadzenie na rynek nowego rozwiązania open source o nazwie BlazeDS. *
Programiści będą mogli uzyskać łatwy dostęp do rozproszonych danych systemów zaplecza oraz danych wstawianych w czasie rzeczywistym do aplikacji Adobe® Flex™ i Adobe AIR™, co przyspieszy działanie zaawansowanych aplikacji internetowych (RIA). Technologie zastosowane w produkcie BlazeDS były wcześniej dostępne tylko w rozwiązaniu Adobe LiveCycle® Data Services ES. Obecnie ich kod źródłowy, wraz ze specyfikacją protokołu Action Message Format (AMF), został udostępniony w ramach licencji Lesser General Public License (LGPL v3). Wkrótce Laboratorium Adobe (Adobe Labs) udostępni ich wersje beta.

BlazeDS umożliwia programistom uzupełnianie aplikacji RIA o technologie łączności danych, które umożliwiają współpracę w czasie rzeczywistym oraz przekazywanie danych metodą push, co z kolei usprawnia podejmowanie decyzji i ułatwia użytkownikom obsługę aplikacji dzięki podręcznikom samoobsługi, pomocy dostępnej w czasie rzeczywistym, monitorowaniu wydajności i śledzeniu incydentów. Programiści mogą również efektywnie łączyć multimedialne klienty z aplikacjami serwerów, uwzględniając komponenty Java™ i Adobe ColdFusion®.

Aby usprawnić obsługę aplikacji, Adobe oferuje subskrypcję usług Adobe LiveCycle Data Services Community Edition obejmującą certyfikowane składniki rozwiązania BlazeDS, dostęp do firmowej pomocy technicznej Adobe oraz inne korzyści, takie jak gwarancje produktu, zwolnienie od odpowiedzialności z tytułu naruszenia praw własności intelektualnej oraz dodatkowa pomoc dla programistów. Usługi LiveCycle Data Services ES w wersji komercyjnej obejmują funkcje klasy korporacyjnej umożliwiające tworzenie zaawansowanych aplikacji angażujących klientów, które wymagają bardzo dużej skalowalności rozwiązań komunikacyjnych, zaawansowanej synchronizacji danych przesyłanych między klientem a serwerem, sprawnego wykrywania i usuwania konfliktów, usług zarządzania danymi aplikacji Adobe AIR w trybie offline oraz generowania plików PDF na podstawie aplikacji RIA.

„_ Połączenie rozwiązania BlazeDS z produktami Flex i Adobe AIR umożliwia programistom szybsze tworzenie nowatorskich, interaktywnych aplikacji RIA, które zapewniają dostęp do dynamicznych treści multimedialnych i aplikacji firmowych za pośrednictwem wszystkich przeglądarek i systemów operacyjnych ” - powiedział David Mendels, wiceprezes działu produktów zwiększających produktywność (Business Productivity Business Unit) w firmie Adobe. „ Dzięki udostępnieniu tych technologii, w tym specyfikacji AMF, społeczności użytkowników open source, będą mogły z nich korzystać systemy zaplecza oparte na technologiach innych niż Java, co pozwoli na szybkie rozwinięcie tego ważnego zestawu funkcji aplikacji RIA _”.

„_ Projekty i technologie z otwartym dostępem do kodu źródłowego zapewniają funkcje zdalnej obsługi i komunikacji aplikacjom klienckim Adobe Flash® i Flex. Udostępnienie tych technologii i specyfikacji protokołu AMF stanowi duży krok naprzód w standaryzacji wdrożeń na różnych platformach ” - powiedział Wade Arnold z AMFPHP. „ Wraz z Adobe możemy utworzyć wspólny model programowania, który umożliwi programistom aplikacji RIA rozszerzenie zasięgu swoich produktów na różne technologie serwerów w sposób zgodny i spójny. Uczestnicy projektu AMFPHP bardzo się cieszą, że będą mogli współpracować bezpośrednio z firmą Adobe, co pozwoli na lepsze wykorzystanie protokołu AMF w aplikacjach LAMP _”.

Niniejsza informacja jest oparta na zobowiązaniu firmy Adobe do realizacji przedsięwzięć dotyczących otwartego dostępu do kodu źródłowego oraz do wspierania aktywnej społeczności programistów. Podobnie jak w przypadku oprogramowania open source Adobe Flex, które zostało wprowadzone na rynek w kwietniu 2007 r., kod źródłowy i składniki produktu BlazeDS wraz z licencjami będą dostępne na serwerach firmy Adobe.

Otwarty proces planowania obejmuje publikację specyfikacji, którą programiści będą mogli przeglądać i komentować. Początkowo firma będzie zachęcać do rozwijania technologii BlazeDS poprzez otwartą bazę danych błędów obejmującą propozycje funkcji i społecznościowy system głosowania. Adobe planuje również awansowanie programistów zewnętrznych do statusu uczestnika (ang. committer), umożliwiając im dodawanie własnego kodu do drzewa kodu źródłowego.

Rozwiązanie BlazeDS oraz specyfikacja protokołu AMF opartego na danych binarnych są obsługiwane przez system Adobe Flash Player zainstalowany na ponad 98% komputerów stacjonarnych połączonych z Internetem i są dostępne w wersji beta pod adresem labs.adobe.com.

Adobe będzie oferować roczną subskrypcję usług Adobe LiveCycle Data Services Community Edition, obejmującą dostęp do sprawdzonych i certyfikowanych składników, plików korygujących i pomocy technicznej oraz inne dodatkowe korzyści, takie jak gwarancja na produkt i zwolnienie od odpowiedzialności w przypadku naruszenia praw własności intelektualnej. Ceny subskrypcji zostaną ogłoszone równolegle z publicznym udostępnieniem aplikacji BlazeDS w ramach licencji LGPL v3, które planowane jest na początek 2008 r. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem labs.adobe.com/technologies/blazeds. Informacje o komercyjnej wersji produktu LiveCycle Data Services ES można znaleźć pod adresem www.adobe.com/products/livecycle/dataservices. Obecnie dostępne są również wersje beta oprogramowania Adobe AIR, Adobe Flex Builder™ 3 i Adobe Flex 3. Można je pobrać bezpłatnie ze strony labs.adobe.com.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także