Adobe Media Player beta

Adobe Media Player beta

02.10.2007 16:00

Podczas trwającej w Chicago konferencji Adobe MAX koncern Adobe zaprezentował wersję beta programowego odtwarzacza wideo Adobe Media Player. Pełna wersja narzędzia, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, powinna zostać udostępniona w połowie 2008 r.

Odtwarzacz powstał w oparciu o technologię Apollo, zaprezentowaną przez Adobe wersję środowiska, pozwalającego uruchamiać webowe aplikacje offline ( więcej na ten temat można znaleźć w tekście Adobe szykuje konkurenta dla Javy - http://www.idg.pl/news/107295.html ). Adobe wkracza tym samym na dość zatłoczony rynek programowych odtwarzaczy multimedialnych - zgodnie z tym, co mówi Chris Swenson, analityk z NPD Group, najsilniejszą pozycję ma na mim Windows Media Player, sporą popularnością cieszą się również QuickTime i RealPlayer.

Za pomocą Adobe Media Playera można będzie wyszukiwać w Internecie materiały wideo, pobierać je i oglądać w trybie offline. Aplikacja umożliwia odtwarzanie multimediów również online. Będzie więc można odbierać media strumieniowe w postaci streamingu na żywo, na żądanie, jako tzw. "progressive download" ( odtwarzanie w trakcie pobierania danych ) oraz w opcji "download-and-play".

Odtwarzacz obsługuje wideo w formacie FLV. Na chwilę obecną producent nie ma planów wyposażenia aplikacji w obsługę nie-flashowych formatów wideo, takich jak Windows Media Video ( WMV ) czy QuickTime Movie ( MOV ). Nie ma też na razie mowy o odtwarzaniu muzyki ( MP3 ) czy oglądaniu zdjęć.

Wśród możliwości finalnej wersji programu znaleźć się ma prównież m. in. odtwarzanie pełnoekranowe, opcja przyznawania ocen przez użytkowników oraz opcja "ulubione", automatycznie pobierająca materiały wg sprecyzowanych przez użytkownika kryteriów. Firma nie podpisała jak dotąd żadnych porozumień z producentami urządzeń przenośnych, np. smartfonów czy telefonów komórkowych, na dołączanie do nich odtwarzacza.

Oprócz pliku instalacyjnego odtwarzacza należy również pobrać wtyczkę Adobe Integrated Runtime.

Więcej informacji: Adobe MAX - http://www.adobe.com/events/max/
Adobe Media Player - http://labs.adobe.com/technologies/mediaplayer/

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)