Adam Słodowy nie żyje. Twórca programu "Zrób to sam" miał 96 lat

Adam Słodowy nie żyje. Twórca programu "Zrób to sam" miał 96 lat

Adam Słodowy nie żyje. Twórca programu "Zrób to sam" miał 96 lat
Źródło zdjęć: © Youtube.com
11.12.2019 09:42, aktualizacja: 11.12.2019 09:53

Adam Słodowy, twórca kultowego programu "Zrób to sam", popularyzator nauki oraz autor wielu książek zmarł wczoraj w Warszawie. Smutną wiadomość przekazała jego żona. Legendarny prezenter miał 96 lat.

Adam Słodowy zmarł we wtorek, 10 grudnia w Warszawie. Dokładnie tydzień wcześniej obchodził swoje 96. urodziny. Niezapomniany prezenter telewizyjny oraz popularyzator majsterkowania niedawno trafił do szpitala. Jego kłopoty ze zdrowiem rozpoczęły się cztery lata temu, kiedy przeszedł udar - mówi jego żona, Bożena Słodowy w rozmowie z RMF24.

Adam Słodowy był wybitną osobowością telewizyjną. Od 1959 do 1983 roku nieprzerwanie prowadził autorski program "Zrób to sam". Audycja najpierw była częścią "Ekranu z bratkiem", a następnie popularnego "Teleranka". Słodowy w charyzmatyczny dla siebie sposób udowadniał w programie, że z ogólnie dostępnych rzeczy można konstruować przeróżne zabawki oraz przedmioty użytkowe.

Podczas 24 lat emisji w Telewizji Polskiej widzowie mogli obejrzeć 505 odcinków programu.

Adam Słodowy był także autorem scenariuszy do serii filmów animowanych dla dzieci "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek", a także filmów "Śrubokręt i spółka" i "Dziura w ścianie". Napisał również wiele książek poświęconych samodzielnemu majsterkowaniu. Jeden z najpopularniejszych tytułów to "Lubię majsterkować", którego łączny nakład wyniósł ponad 560 tysięcy egzemplarzy.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 w Czarnkowie. Podczas okupacji niemieckiej pracował w fabryce. W 1944 zgłosił się na ochotnika do wojska, wojnę kończył w Szczecinie jako oficer artylerii. W latach 1950 - 1958 był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a później w Wojskowej Akademii Technicznej. Uzyskał tam stopień majora. Po opuszczeniu wojska poświęcił się popularyzacji majsterkowania, a od 1959 roku rozpoczął pracę w telewizji. W latach 1961 - 1978 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. W 1983 roku otrzymał nagrodę literacką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich jako autor najpoczytniejszych książek w bibliotekach publicznych. W tym samym roku postanowił udać się na emeryturę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)