Trwa ładowanie...
ycipk-15nrdq

Aleksiej Leonow nie żyje. Był pierwszym człowiekiem, który spacerował w kosmosie

W wieku 85 lat zmarł Aleksiej Leonow - pierwszy człowiek, który odbył spacer w otwartej przestrzeni kosmicznej. Radziecki kosmonauta przyjaźnił się z Jurijem Gagarinem. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 października.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksiej Leonow nie żyje. Kosmonauta zmarł w wieku 85 lat
Aleksiej Leonow nie żyje. Kosmonauta zmarł w wieku 85 lat (Youtube.com)
ycipk-15nrdq

O śmierci radzieckiego kosmonauty poinformowały rosyjskie agencje informacyjne. Aleksiej Leonow zmarł po długiej chorobie, w piątek 11 października, w Moskwie. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 15 października.

Kim był Aleksiej Leonow?

ycipk-15nrdq

Leonow urodził się 30 maja 1934 roku we wsi Listwianka w obecnym obwodzie kemerowskim na Syberii. Ukończył uczelnie kształcące pilotów wojskowych i znalazł się w składzie pierwszej w ZSRR grupy kosmonautów, w której był także m.in. Jurij Gagarin.

18 marca 1965 roku został pierwszym człowiekiem, który wyszedł w otwartą przestrzeń kosmiczną. Spacer Leonowa w czasie lotu statku Woschod 2 trwał jedyne 12 minut. Kosmonauta oddalił się od statku na odległość 5 metrów, ubezpieczany liną z kablem telefonicznym. Udowodnił tym samym, że człowiek wyposażony w specjalny skafander może przebywać w otwartej przestrzeni kosmicznej. W następnych latach wychodzenie w kosmos stało się zwykłym zajęciem kosmonautów.

Czytaj także: Jan Szyszko nie żyje. Odszedł jeden z najbardziej kontrowersyjnych ministrów

ycipk-15nrdq

Po 10 latach, w 1975 roku, Leonow po raz drugi poleciał w kosmos, biorąc udział w połączeniu statków Apollo 18 (USA) i Sojuza 19 (ZSRR) podczas lotu w przestrzeni kosmicznej. W latach 1970-1991 był wiceszefem centrum szkolenia kosmonautów pod Moskwą. Był także doktorem nauk technicznych, autorem czterech wynalazków i kilkunastu prac naukowych. Po przejściu na emeryturę zasiadał w radach i ciałach konsultacyjnych banków. Należał także do rady rządzącej partii Jedna Rosja.

Aleksiej Leonow został dwukrotnie nagrodzony odznaczeniem Bohatera Związku Radzieckiego, czyli najwyższym tytułem honorowym ZSRR. Świetnie radził sobie także jako malarz. Jego obrazy inspirowane były oczywiście astronomią.

Pożegnanie z Leonowem i pogrzeb na cmentarzu w Mytiszczach pod Moskwą odbędą się 15 października.

ycipk-15nrdq

Zobacz także: Kosmos: Oszałamiające zdjęcia ukazujące narodziny podwójnej gwiazdy [WIDEO]

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-15nrdq

ycipk-15nrdq
ycipk-15nrdq